Trpí vaše zahrada kvůli vysokým teplotám? Poradíme, jak o ni pečovat!

Květiny

Dlouhodobé teplo a sucho dává našim zahradám pořádně zabrat. Někdy bohužel nestačí pouze dostatečně zalévat, abychom rostliny zachránili. Na co si dát během horkých letních dní pozor a jak chránit okrasné květiny před uhynutím?

Jak pečovat o květinové záhony?

Chcete mít krásně rozkvetlou zahradu, která bude hrát všemi barvami? V tom případě pečlivě vybírejte květiny, které do záhonů vysadíte. Díky vysokým letním teplotám se u nás stále více daří teplomilným rostlinám. 

Skvělou volbou je například celosie nevadleccelosie nevadlec. Ta vás potěší bohatými květenstvími pestrých barev. Péče o ni je přitom velice jednoduchá. Preferuje slunečné místo a mírnou zálivku. Celosii zalévejte pouze, když je půda naprosto suchá.

Víte, jak květiny správně zalévat?

Možná se vám to zdá naprosto jasné. Víte ale kdy je ta nejlepší doba pro zalévání? Obzvláště během letních veder byste záhony nikdy neměli zalévat během dne, kdy plně svítí slunce. Vhodnou dobou pro pravidelnou zálivku je pouze brzké ráno nebo večerní hodiny.

Dalším důležitým faktorem je, aby se vláha dostala až ke kořenům rostliny. Pokud květiny zaléváte pouze přes listy, často se tak vůbec nestane. Proto je potřeba vodu lít přímo na půdu ke kořenům rostliny. 

Některým květinám stačí mírné a časté zalévání. Opakem je ale oblíbený kalokvět – pěstováníkalokvět – pěstování této květiny není nijak náročné, je však potřeba jí dopřát méně časté, zato velmi vydatné zalévání. Stejně jako celosie se i kalokvět hodí do záhonu s plným slunečním svitem.

Jak se starat v létě o trávník?

Kromě záhonů je třeba se věnovat také okolní ploše, na které máme nejčastěji trávník. I ten během vysokých teplot trpí. Pokud ho chcete mít stále zelený a zdravý, je třeba mu věnovat dostatek péče. Nejjednodušším řešením je v tomto případě pořízení zavlažovače, který rovnoměrně rozprašuje zálivku. Nezapomeňte ani na občasné hnojení.

Vypaluje se vám trávník v okolí skleníku? Je to z toho důvodu, že lesklé stěny odrážejí sluneční paprsky přímo do trávy, a tím ji ještě více vysušují. Zkuste tato místa více zavlažovat. Vsadit můžete i na vyčesávání spálené trávy, aby mohla nová stébla volně růst.

Proč v zahradě zachytávat dešťovou vodu?

I když máte na zahradě přívod vody, nezanedbávejte zachytávání té dešťové. Pro zalévání je totiž mnohem vhodnější. Například pro rododendrony a azalky znamená chlorovaná voda z vodovodu téměř jistou záhubu a stejně tak i pro kanadské borůvky.

Dešťová voda se skvěle skladuje v barelech nebo nádržích. Při jejich výběru však myslete na to, aby z nich šla dobře voda nabírat do zalévacích konví. Vodu můžete zachytávat z přístřešku na nářadí, garáže nebo i skleníku. Pokud barel umístíte přímo ke vchodu do něj, budete to mít při zalévání skoro bez práce.

Aby vám dešťovka vydržela co nejdéle i během horkých letních dnů, sáhněte po uzavíratelných barelech a nádržích. Díky použití víka se voda nebude odpařovat do vzduchu. Vodu takto ochráníte i před hmyzem – larvy komárů na zahradě určitě nechcete.

Zvažte zbudování jezírka

Způsobem, jak do zahrady přinést další zdroj vláhy, je i vybudování jezírka. V případě největší nouze můžete vodu využít k zalévání. Pokud k tomu nedojde, vodní plocha i tak zavlaží své okolí. Nakonec můžete v jezírku chovat ryby nebo jej využít ke koupání místo bazénu. Zahradní jezírko najde bohaté využití a v zahradě působí i jako skvělá dekorace.

Péče o zahradu v letních vedrech není žádný med. Pokud ale víte, jak na to, udržíte si i přes vysoké teploty překrásnou zahradu plnou rostlin, které vám budou denně dělat radost.

Zdroje info: jaktak.cz, nasdum.eu

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.