Co si vzít k ruce při odstraňování stařiny, abychom se u toho příliš nezapotili

Zákula japonská

I když se říká, že práce na zahradě je dřina, není nutné to v některých ohledech tak úplně přehánět. Vezměme si například takovou údržbu trvalkových záhonů. Také na vše dodnes berete zahradnické nůžky? Pak si záda namáháte zcela zbytečně.

Poradíme vám, v jakém případě se hodí efektivnější řešení a co si při jeho realizaci vzít k ruce. Dost možná budete příjemně překvapeni.

Šikovnější pomocník než zahradnické nůžky

Bez ořezu stařiny to při údržbě trvalkových záhonů zkrátka nepůjde. Zatímco během zimy chránily staré stonky a květenství citlivý kořenový systém, od března už začínají spíše překážet a bránit správnému vývoji nově rašících listů. Nehledě i na estetické hledisko…

Foto: Pixabay

Vylamování jednotlivých rostlinných částí však vhodné není, mnohem lepší je vzít si k ruce ostré zahradnické nůžky – nebo ještě lépe plotostřih. I když ho primárně používáme k údržbě živých plotů, u větších ploch trvalkových záhonů vám dokáže výrazně usnadnit práci.

Někdy může přijít ke slovu i křovinořez

Máte záhon, na kterém pěstujete pouze zcela zatahující rostliny? Jestliže jste k údržbě přistoupili včas a ze země teprve začínají vykukovat první rašící lístky, nebojte se vzít si k práci docela jiného pomocníka – křovinořez nebo také motorovou kosu.

Ovšem u kombinované výsadby, kdy se mezi trvalky dostávají i keře nebo polokeře (například levandule) jeho použití nedoporučujeme. Až příliš snadno by se mohlo stát, že vám „ujede ruka“ a vy oblažíte hlubokým řezem i rostliny, pro které to rozhodně není vhodné. Věřte nám, že z něčeho takového by se vzpamatovávaly hodně dlouho. Trocha pečlivosti v tomto případě určitě neuškodí – ba právě naopak. Práce kvapná, málo platná – říká se. A na zahrádce to leckdy platí dvojnásob.

Náhledové foto: Pixabay

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)