Chamedorea sličná: výrazná, ale ne příliš náročná rostlina

Chamaedorea_elegans

Latinský název této rostliny zní Chamaedorea elegans, ale známe ji také pod názvem chamaedorea zdobná, oštěpuška nádherná nebo palma horská. Je to velice zajímavá rostlina s krásnými světle zelenými, nadýchanými listy. V přírodě se tento druh vyskytuje v tropických lesích na jihu Mexika a Guatemaly, kde roste pod baldachýnem vysokých stromů. Už to nám může napovědět, že nemá ráda přímé světlo, ale spíše rozptýlené, i když jasné světlo. Tento druh je krásná, mimořádně elegantní výzdoba interiéru. Hustý oblak měkkých, světle zelených listů vypadá mimořádně působivě, a proto si rostlina zaslouží být umístěna na exponovaném místě.

Opravdu vysoká rostlina

V domácích podmínkách dosahuje výšky asi 150 cm, v přírodě ještě více. V okamžiku kvetení se nad listy objeví výhonek s četnými zelenými a žlutými květy ve tvaru drobných kuliček. Tento druh roste velmi pomalu a každý rok uvolňuje asi 2 až 3 listy, což je při domácí kultivaci výhodou, protože není nutné časté přesazování. Chamaedorea elegans se vyznačuje exotickým vzhledem a navíc má nízké požadavky na pěstování.

Chamaedorea
Chamaedorea: Foto David J. Stang, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chamaedorea_elegans_7zz.jpg 

Požadavky Chamaedorea elegans

Nejvhodnější pro ni bude poloha s ranními slunečními paprsky. Příliš mnoho slunečního záření způsobuje popáleniny listů. K pěstování se doporučuje použít mírně kyselý, úrodný, propustný, odvodněný humusový substrát. Rostlinu přesazujeme, až když na ni bude nádoba příliš těsná. Rostlina má ráda vlhkost, avšak netoleruje přebytečnou vodu. Proto je nutné být při zalévání velmi opatrní. Používejte měkkou vodu, převařenou v pokojové teplotě. Protože vlhkost je pro pěstování této rostliny velice důležitá, je potřeba její listy pravidelně kropit rozprašovačem.

Hnojení rostliny

Rostlinu hnojíme pomalu se uvolňujícím hnojivem nebo používáme speciální hnojiva pro palmové nebo zelené rostliny.

Chamaedorea: Náhledové foto Pluume 321, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chamaedorea_elegans_01.jpg

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!