Čas sběru kopřiv se blíží: Na jaře se vyplatí

Jaro se blíží a s ním i spousta různých rostlin, které je možné využít. Mezi nimi je samozřejmě také kopřiva. Ostatně každý z nás si pamatuje na dětství, kdy se právě tato rostlina kvůli žahavým chloupkům stávala jakýmsi strašidlem. Ano, trichomy skutečně dokážou pokožku do jisté míry potrápit, nicméně také se hovořilo o tom, že popálení kopřivou je zdravé. Ostatně ona tekutina obsahuje serotininy, kyselinu mravenčí, histaminy a další látky. Tak jako tak je kopřiva léčivou bylinou. Jak tedy pomáhá a co obsahuje? To vám prozradíme v následujících řádcích. Nejprve se ale zaměříme na to, proč je sběr kopřivy ideální právě na jaře.

Efektivní jarní sběr kopřiv

Ideální je vyrazit na kopřivy časně na jaře. Termín máte přibližně do 20. května. Poté už kopřivy obsahují velké množství dusičnanů, což není dobré. V každém případě je třeba sbírat v místech, kde není kopřiv spousta. V opačném případě můžete mít oprávněné podezření, že je podklad nějak chemicky zasažený. Typická jsou místa přímo v zemědělských plochách nebo u silnic.

Kopřivy

Kopřivy: Foto Pixabay

Kopřivový špenát nebo čas jako skvělá volba

Obě dvě alternativy stojí za to. Čaj si lze připravit jak z čerstvých lístků kopřiv, tak i z těch nasušených. Co se týká čerstvých lístků na čaj, tak těch bohatě postačí pouhých 5. V případě sušených listů použijete pouze jednu jedinou zarovnanou polévkovou lžíci. Čaj by měl louhovat minimálně 15 minut. Pozor ale na konzumaci kopřiv u malých děti či kojicích a těhotných žen.  

Čaj z kopřivy

Kopřivový čaj: Foto Pixabay

V čem je kopřiva výjimečná?

V mnoha různých ohledech. Každopádně je schopna dokonale posílit imunitní systém. Dále kopřiva pomáhá:

  • proti chudokrevnosti, obsahuje totiž železo,
  • při zánětu močových cest,
  • při podpoře metabolismu,
  • při úpravě močového cyklu,
  • k podpoře vlasů a proti lupům,
  • při potížích s trávením.

A vitamíny, jež kopřiva obsahuje? Jedná se především o ty z řad A, B1, B2, B3, C a K. Zapomenout nelze ani na kyselinu křemičitou, které právě podpoří růst nehtů a vlasů.

Kopřivy: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.