Citronová tráva coby chutné koření i bylina proti stresu. Pěstovat ji můžete jako přenosnou rostlinu

citronová tráva

Citronová tráva si vás získá příjemnou vůní. Je však nejen skvělým kořením s pestrým využitím v kuchyni. Potěšitelné je, že si ji můžete snadno vypěstovat doma. Jak na to?

U nás se pěstuje jako přenosná rostlina. Tvoří mohutné trsy štíhlých a vysokých stébel mající našedle zelenou barvu. Citronová tráva dorůstá do výšky 120 až 150 cm. Kvete na konci léta nenápadnými květy. Všechny části voní po citronech, odtud pramení její název.

Jak na pěstování citronové trávy

V našich podmínkách se pěstuje nejlépe v přenosné nádobě. Pěstování je možné ze sazenic nebo semínek. Semena potřebují k vyklíčení 10 až 20 dní při teplotě okolo 21 až 22 °C. I v případě optimálních podmínek dosahuje klíčivost semen okolo 30 %. Nicméně obsah sáčku i při nižší klíčivosti stačí na několik desítek rostlin. Předpěstování sazenic trvá zhruba 8 až 10 týdnů.

Citronovou trávu pěstujte v květináči či větší nádobě. Dospělá rostlina potřebuje ke zdárnému růstu nádobu o průměru 25 cm. Před zasazením sazenice do nádoby, opatřete dno drenáží. Zeminu volte výživnou a propustnou. Pozor na zálivku. Rostlina potřebuje vydatnou, ale zároveň nesnáší přemokření. Proto zalévejte, až když půda vyschne. Dlouhodobé přemokření má negativní vliv na růst a způsobuje úhyn.

Umístění v létě a zimě

Citronová tráva není mrazuvzdorná. Ideální na přezimování je světlé a chladné místo s minimální teplotou 10 °C. V tomto období je třeba omezit zálivku. Naopak v květnu po „ledových mužích“ je vhodné umístění venku, ať už na zahradě či balkonu, kde ji lze nechat až do prvních mrazíků. Umístění na slunci je zárukou více vonných látek. Rostlina potřebuje (kromě zimy) zálivku a 2x do měsíce přihnojit tekutým hnojivem. Přesazení je vhodné v době, když je nádoba zcela vyplněna kořeny. K využití v kuchyni lze sklízet průběžně, a to vzrostlé a silné rostliny tak, že stéblo i s cibulkou seříznete těsně u země.

bylina

Foto: Pixabay

Využití citronové trávy v kuchyni

Poslouží k dochucení pokrmů. Znamenitá je v zeleninových salátech, polévkách, ale také omáčkách i masových pokrmech. Je vhodná i do rýžových jídel, podtrhne chuť ryb, darů moře, kuřete. Perfektní je v kombinaci s česnekem, šalotkou a koriandrem.

Zdroj: living.iprima.cz, zahradaapriroda.cz

Náhledové foto: Pixabay