Černucha jako nezbytná součást nejen venkovských zahrádek

Nigella damascena2

Ještě před několika desítkami let byla černucha damašská (Nigella damascena) v našich zahradách zcela běžně k vidění. Dnes však mnoha pěstitelům připadá „málo atraktivní“ A její využití v suchých kyticích bylo zapomenuto takřka úplně.

Jde o květinu pocházející ze Středomoří a střední a západní Asie (přesný původ není určen). Může dorůst 40-60 centimetrů výšky a na první pohled by vám její listy (i díky silné rozvětvenosti lodyhy) nejspíše připomněly kopr.

Černucha damašská potřebuje hlavně slunce

Máte na zahradě záhon, kam často praží slunce? Pak na něm bude černucha damašská jako doma. Musíte jí k tomu poskytnout jen maličkost – zeminu zásobenou živinami. Na oplátku vám bude kvést po celé léto – od července až do září. Je citlivá pouze na nízké teploty, které její sezónu pro letošek definitivně ukončí.

Nigella damascena

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Paleta květů je velmi pestrá. Standardem jsou modré, ovšem narazit lze i na bílé nebo růžové. Obklopuje je okruží z jemných listenů. Z těch se později vyvíjí zelenkavé tobolky s výraznými rezavými proužky, které lze bez obtíží nasušit třeba do kytic. Jsou však poměrně křehké, takže se jich nedotýkejte více, než je třeba.

Na samovýsev černuchy je spolehnutí

Kam tuhle půvabnou křehkou květinku jedinou vysijete, tam už díky samovýsevu navždy zůstane. Vysévejte ji v dubnu až květnu přímo na záhon (případně ji lze od března předpěstovat v pařeništi a ven vysadit po zmrzlých).

Ale nejde jen o dekoraci. Semena černuchy jsou jedlá a lze je použít k ochucení zejména sladkých jídel, případně jim třeba posypat saláty nebo chlebíčky (poslouží mimo jiné i jako zajímavá dekorace). A jak poznat, že jsou semena zralá? Jde to snadno, tobolky černuchy totiž začnou chrastit. Pak už je stačí jen sklidit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)