Klitoria

Klitoria ternatská čili modrý čaj: zázračná bylinka z Asie

Klitoria ternatská (Clitoria Ternatea) je tropická rostlina z čeledi bobovitých, kterou můžeme najít v jižní a jihovýchodní Asii.  Jedná se o popínavou rostlinu, které ve svém ideálním prostředí tropických lesů roste jako vytrvalá rostlina. U nás si nedokáže poradit se zimním obdobím – bohužel není mrazuvzdorná. Můžete ji ale pěstovat jako pokojovou rostlinu, nebo ve skleníku či zimní zahradě. Pokud ji budete pěstovat v nádobě, můžete ji přes léto vynést ven a na zimu schovat v pokoji.

Krásná rostlina s léčivými účinky

Rostlinu můžete pěstovat pro její nádherné tmavě modré květy, které mají opravdu zajímavý tvar (název této rostliny je vševypovídající). Po odkvětu se tvoří lusky, které mohou mít od 5 do 12 centimetrů. Lusky jsou jemně porostlé chloupky a obsahují šest až deset semen. Tato semena se užívají pro svůj projímavý účinek. Rostlina jako taková je v tradiční čínské medicíně využívána jako tonikum a diuretikum, při překyselení trávicího systému a také při chronické bronchitidě.

Klitoria bílá

Klitoria: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsev semen

Semena můžete nakoupit i u nás, budete ale muset zřejmě chvilku hledat. Pro urychlení klíčení semena namočte přes noc do vlažné vody. Po vysazení do kvalitního substrátu (semena jen zlehka přikryjeme substrátem) udržujeme rostlinu v teplotním rozmezí od 20 do 25 °C. Dospělá rostlina už snáší i nižší teplotní rozpětí, ideální je nepřekračovat rozpětí od 15 do 24 °C. pro svou rostlinu vyberte slunné stanoviště.

Klitoria žlutá

Klitoria: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kvetení rostliny

V ideálním prostředí mohou lodyhy dosáhnout délky i 3 metry. Květy produkuje od března do května – jsou dlouhé asi 4 centimetry a mají různě velké a také různě tvarované okvětní listy. Podle některých svým tvarem připomínají ženské přirození.  Nejčastěji je najdeme v modré barvě, existují ale i ve žluté či bílé barvě.

Klitoria: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *