Čas pro zimní očkování hlívy je tady

Sadba hlívy ústřičné

Uvažujete o tom, že byste si doma vypěstovali vlastní hlívu ústřičnou? Aby ne, tato skvělá houba rozhodně stojí za to. Obsahuje pro lidské tělo prospěšné látky a hodí se do mnoha pokrmů. Taková dršťková polévka z hlívy je naprosto skvělou záležitostí. Jasně, hlívu si můžete koupit, nicméně radost z vlastní úrody a skutečně čerstvé kousky stojí za to. Chcete-li s hlívou začít, uzrál optimální pro zimní očkování.

Prosinec jako optimální doba

Dřevo se vyplatí naočkovat už nyní v prosinci. Následně se uloží v igelitovém pytli v místnosti, kde je dobře zatopeno. Optimální je například kotelna. Teplota by se měla pohybovat mezi 18° až 20°C. Právě při ní bude mít podhoubí naprosto ideální podmínky k tomu, aby se pořádně rozrůstalo.

Dubové dřevo pro očkování hlívy

Dubový špalek pro očkování hlívou: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Po zmrzlých pak půjde špalek na zahradu

Takto naočkované dřevo stráví v kotelně celou zimu a po zmrzlých mužích se pak špalek vyndá z igelitového pytle a hurá s ním na zahradu. Tady jej z poloviny zakopeme. Na špalku bude patrné, jak je krásně potažený bílým hlívovým podhoubím. Aby ne, po čtyřech měsících růstu v ideálních podmínkách tomu tak musí být. Když si to spočítáte, do podzimu zbude ještě nějakých 5 až 6 měsíců, kdy bude podhoubí hlívy růst. První úroda by měla přijít 10. měsíců od naočkování.   

Místo očkování

Zavoskované místo očkování hlívou: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Jarní očkování s otazníkem

Mnozí zahrádkáři začínají s pěstováním na jaře. Venkovní teploty ovšem nedosahují onoho zmiňovaného rozhraní mezi 18° až 20°C. Do podzimu zbývá pouze 5 až 6 měsíců. První plodnice se objevit nemusí. Může to přijít až další rok. Nestane se tak na jaře. Houba plodí v chladu, takže na úrodu můžete čekat až v říjnu dalšího roku. Doba čekání na úrodu tedy bude činit klidně i 18 měsíců, což je opravdu hodně. Právě z toho důvodu se vyplatí mít dostatečný náskok, jenž si zajistíte zimním očkováním hlívy.

Na naše očkování hlívy se můžete podívat na tomto videu:

Očkování hlívy ústřičné: Zdroj videa YouTube kanál Radka Štěpána 

Sadba hlívy ústřičné: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.