Polníček: jak si tento salát vypěstovat doma

Polníček

Polníček, neboli kozlíček polní (Valerianella locusta), je dnes už poměrně známým druhem salátové zeleniny. I když se původně vyskytoval na polích bez pěstování, dnes je tato rostlina široce oblíbená. Její výhodou je to, že pěstování není příliš náročné, takže se do něj můžete pustit i s dětmi. Polníček má radši chladnější podmínky. Bez problémů jej můžeme pěstovat v truhlíku na balkoně nebo také uvnitř svého bytu.

Jak polníček vypadá?

Polníček roste v nízkých rozetách. Listy mohou být až 10 cm dlouhé, jsou hladké a mají tmavě zelenou barvu. Sklízí se ještě před vykvetením. Vzhledem k tomu, že v teple rychleji kvetou, sadí se brzy na jaře nebo na konci podzimu (do skleníku nebo vnitřních květináčů). Tato rostlina je zralá již 40 až 70 dní po zasazení, což je její další výhodou. Listy lze sklízet kdykoli – buď samostatným odtržením jednotlivých listů, nebo vytrhnutím celé rozety.

Polníček
Polníček: Foto Pixabay

Výsev semínek

Zvolte dobře propustnou půdu, ideálně substrát pro výsev. Polníček upřednostňuje pH půdy, které se pohybuje od mírně kyselého po neutrální (6,5 až 7,0). S rozestupy jednotlivých semen si nemusíte dělat těžkou hlavu, po vyklíčení bude potřeba rostliny vyjednotit. Pro klíčení je vhodná teplota půdy od 10 do 21 °C. Polníček tedy můžete pěstovat i na světlé a chladné chodbě. Za sedm až dvanáct dní by měla semínka vyklíčit. Vyklíčené sazeničky protrhejte tak, aby rozestupy mezi nimi byly cca 7,5 cm.

Zálivka a hnojení

Zalévejte pravidelně každé ráno. Pokud je polníček vystaven slunečnímu záření, je vhodné zalévat častěji. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období není hnojení nutné. Půdu je vhodné obohatit před výsadbou dobře vyzrálým kompostem. Potřebu hnojení poznáte podle toho, že listy jsou bledé.

Sklizeň polníčku

Polníček byste měli sklidit ještě předtím, než vykvete. Obvykle se tak děje tehdy, kdy se okolní teplota zvýší. Květy znehodnotí chuť listů polníčku. Jestliže vám rostlina vykvete, můžete ji nechat vytvořit semena a ta pak použít na výsadbu nových rostlinek.

Polníček: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!