Čas na podzimní výsev ředkviček: Nenáročné pěstování vitamínové bomby

Ředkvičky

Podzim už je tady a velká horka se stala minulostí. Tím pádem je třeba reagovat i na zahradě. Mimo sklízení nejrůznějšího ovoce byste se paradoxně měli věnovat i výsevu zeleniny. Moc jí do země určitě nepůjde, nicméně na ředkvičky byste rozhodně neměli zapomenout. Tyto malé pikantní kuličky či válečky jsou vynikající vitamínovou bombou v době, kdy už příliš rajčat, paprik či jiné zeleniny na zahrádce nebude. V čem jsou ředkvičky tak výjimečné, jak dlouho rostou a jak je pěstovat? To vám prozradíme v tomto článku a přidáme i pár zajímavostí o tom, jak výsev ředkviček vypadá.

Gejzír lidskému tělu prospěšných látek

V první řadě je třeba předznamenat, že ředkvičky obsahují spousty minerálních látek a kyselin. Z vitamínů se nejčastěji prosazují ty z řad E, D a C, dále obsahují ředkvičky thiamin a  riboflavin. Bohaté jsou i na provitamin A označovaný jako karoten. Z minerálů se nejvíce v ředkvičce ukrývají vápník, hořčík, sodík, železo, meď či fosfor. Zapomenout nelze ani na proteiny, lipidy a kyselinu listovou. V ředkvičkách jsou obsaženy také hořčičné oleje napomáhajícímu ve správné činnosti trávení. Díky kyselině listové se správně tvoří krev a pozitivně je ovlivněna i činnost mozku. Měla by se vám zlepšit i nálada. Ředkvičky působí i proti vzniku žlučových kamenů.

Výsev ředkvičekFoto: Pixabay

Rostou pouhých 25 dní

Přesně tak. Jen dodáme, že jejich hlavní sezona přichází na jaře. Vysévají se jako jedny z prvních plodin. Přes léto se nepěstují, jelikož by příliš nerostly a byly by kvůli vysokým teplotám a horkému slunci značně pálivé. Výsev ředkviček probíhá do připravených řádků, které mohou být hodně mělké. V podstatě vytvoříte pouze rýhu. Řádky stačí mít cca 10 cm od sebe. Semínka se po výsevu zahrnou zeminou. Jestliže nechcete v budoucnu přetrhávat, pak se vyplatí vysévat semínka rovnoměrně od sebe klidně i ve vzdálenosti 2 cm.

Výsev ředkviček

Foto: Pixabay

Možná jste nevěděli…

Původ ředkviček je až v dálné Číně, nicméně pěstovaly se už v starověkém Egyptě. Údajně jimi byli odměňováni už samotní lidé stavějící pyramidy. Jinak se do Evropy se tato plodina dostala až na počátku 16. století. Pěstovat se dají i v truhlících, nicméně na zahrádce budete zřejmě úspěšnější. Jinak se pravidelně koná o takzvané Noc ředkviček v mexické Oaxace, a to 23. prosince.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.