Zkuste si vypěstovat vlastní česnek na podzim

Nejlepší je český česnek. S tímto tvrzením souhlasí řada Čechů. Dovážené česneky zpravidla nemají tu správně silnou česnekovou chuť. Jsou mdlé a obsahují jen zlomek živin. Pěstování česneku není nijak náročné, stačí dodržet několik pravidel. Pusťte se i vy letos na podzim do pěstování, příští rok budete bohatě odměněni!

Foto: Pixabay

Kdy na podzim se česnek pěstuje?

Pokud se rozhodnete začít pěstovat česnek na podzim, měli byste s tím začít tehdy, kdy je teplota půdy nižší než 9 °C. To je v podmínkách České republiky zhruba od října do prosince. Pokud by teploty byly vyšší, mohly by se do vašich sazenic pustit různé houbové choroby. Pěstování na podzim má hned dvě výhody: přes zimu stihne zakořenit a na jaře si dopřeje dostatek vláhy. Navíc, během léta jej lépe vysušíte.

Jak začít?

Zvolte lehčí půdu, která není příliš mokrá. Měla by být bohatá na humus, avšak čerstvě vyhnojená půda není vhodná. Do hloubky 6 centimetrů sázejte zdravé stroužky česneku. Ohledně hloubky pěstují dohady, obecně však platí, že čím dříve sázíte, tím hlouběji byste měli česnek dát. V září může být hloubka i 8 cm, v prosinci postačí 4 cm. Stroužky sázejte ve sponu 5 až 12 krát 20 až 40 cm. Řiďte se podle odrůdy. Po vysazení přikryjte půdou, uválejte a lehce zalijte. Až do jara máte vystaráno.

Na jaře…

Teprve na jaře by měl česnek začít klíčit. Jakmile budou listy ve výšce cca 15 centimetrů, rozrušujte půdu vidlemi, ale nekultivujte do hloubky. Od poloviny května do poloviny června zalévejte, je to velice prospěšné a vlastně i nutné. Pokud se u paličáků vyskytnou pacibulky nahoře, ihned je uštípněte, protože snižují sklizeň.

Sklízení

Sklizeň nastává obecně od července do srpna. Paličáky (u kterých se nahoře objevují pacibulky) sklízejte tehdy, když jim zbývá pět dužnatých listů. Nepaličáky postupně pokládají svou nať na zem. Když je polovina natě takto položená, můžete začít sklízet.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!