Jak na pěstování rybízu

Rybíz

Rybíz je poměrně oblíbenou plodinou českých zahrad. Důvodem je to, že má mnohé použití. A to nejen do šťáv, ale také do dezertů, sirupů, džemů a dalších. Pokud byste i vy chtěli začít tuto poměrně nenáročnou plodinu pěstovat a nevíte, jak na to, čtěte dál. V tomto článku si uvedeme, jak se černý rybíz pěstuje.

Foto: Pixabay

Kdy vysadit?

Ideálním obdobím pro výsadbu rybízu je podzim nebo časně na jaře. Rybíz pěstujeme ze stromků či keřů nakoupených v zahradnickém centru. Půdu vybíráme podle druhu: červený a bílý rybíz upřednostňuje humózní, živnou a vlhčí půdu, černý rybíz potřebuje spíše lehčí, vápenatější půdu.

Vysazení rybízu

Ještě než se pustíte do výsadby, namočte kořeny stromku nebo keře rybízu na několik hodin do kbelíku s vodou. Kořeny rybízu jsou poměrně mělké, stačí vykopat díru o deset centimetrů hlubší, než ve které rostl předtím. Stromkový rybíz navíc bude potřebovat oporu kmínku. Vzhledem k mělkým kořenům se vám vyplatí použít i mulč v okolí rybízu, který zabrání nadměrné ztrátě vlhkosti, růstu plevele a případnému poškození kořenů. Pokud se rozhodnete vysazovat více keřů, dodržujte spon 2,5-3 m x 1-2 m.

Foto: Pixabay

Hnojení rybízu

Protože je rybíz náročný na bohatou půdu, je důležité použít hnojivo. Vyberte organické hnojivo, například kompost (který je radno předem promíchat s půdou; na jeden vzrostlý keř vystačí asi 2 kg kompostu). Hnojíme jednou za rok, pokud máte těžší půdu pak na podzim, v případě lehčí půdy na jaře.

Zalévání rybízu

Rybíz nemusíte příliš zalévat. Vyplatí se to v případech, kdy je přes den příliš horko a také v době krátce po výsadbě.

Prořezávání rybízu

Pokud jste sadili rybíz na podzim, řez provedete v předjaří. Jednoleté výhony zkraťte na dva až tři pupeny (zhruba 10-20 cm). V prvním roce nechte pět až šest silných výhonů, v druhém roce dalších šest. V předjaří je důležité odstraňovat také odumřelé a nemocné větve, popřípadě ty, které příliš zhušťují keř.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!