Bylinky proti spánkové paralýze – a další šikovné tipy

Bylinkový čaj

Může se to stát i vám. Uprostřed noci se probudíte. Nemůžete se hýbat, nemůžete mluvit a přitom se okolo vašeho lůžka stahují temné postavy a dokonce se na vás snaží útočit. Ne, nejde o nájezd démonů, ale o docela obyčejnou spánkovou paralýzu. Dokud se s ní nesetkáte, nejspíš ani netušíte, že něco takového existuje.

Pokud ji však prožijete, zanechá ve vás natolik intenzivní pocity, že na ni nikdy nezapomenete. A přitom jí můžete účinné předcházet a to za pomoci bylinek i vhodné změny životního stylu.

Jak vlastně spánková paralýza vzniká

Fáze REM během spánku je charakterizována jako lehká. Mohou se nám během ní zdát sny. A není žádoucí, abychom na ně nereagovali příliš intenzivně. Nečekanými pohyby bychom si totiž mohli ublížit. A právě proto produkuje náš mozek speciální chemikálii, která tlumí činnost našeho vůlí ovládaného svalstva. Nemůžeme se hýbat a ani mluvit. A ani nám to nevadí – pokud se tedy během fáze REM neprobudíme.

Pocit bezmoci je sám o sobě už tak dost nepříjemný. Chceme se hýbat, ale nemůžeme. Zpravidla ho však podporují i nejrůznější zrakové a sluchově halucinace. Mezi ty nejtypičtější patří tmavé postavy, stojící nad postelí, nebo dokonce klečící na našem hrudníku – jakoby se nás snažily udusit. Slyšet pak můžete například kroky, vrzání schodů apod.

Nic z toho samozřejmě není skutečné a do dvou minut se obvykle ze spánkové paralýzy probereme. Nejde však o nijak příjemný zážitek. Jeho výskyt však můžeme ovlivnit. Nejvíce náchylní jsou k němu totiž lidé, kteří dlouhodobě žijí ve stresu, potýkají se se spánkovou deprivací, nižší kvalitou spánku nebo lucidním sněním. A jak právě kvalitu spánku posílit? Vyzkoušejte účinek bylinek, užívaných před spaním.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kozlík lékařský je dobrý na úzkost

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) vám udělá dobrou službu v případě, že se v noci často budíte, případně jste se už se spánkovou paralýzou setkali a teď se bojíte usnout. Používá se čaj z kořene. Stačí dva až tři gramy zalít šálkem horké vody, nechat 15 minut louhovat, přecedit a vypít. Užívejte do doby, než se vaše obtíže upraví – nejdéle však měsíc. Poté je nutné bylinky na dva týdny vysadit.

Meduňka pro klidný spánek

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je v této oblasti stálicí. Pomáhá proti nespavosti a dokáže uklidnit nervovou soustavu. Použijte jednu až dvě lžičky sušené bylinky na šálek. Přelijte horkou vodou a po deseti minutách sceďte a vypijte.

Užívat ji můžete po celý den (v množství nejvýše tří šálků) a není nutné si během terapie dělat přestávky.

Heřmánek a máta pro klidný spánek

Společné zmírňují úzkost a stres a pomohou vám lépe usnout. Stačí vzít stejný díl heřmánku pravého (Matricaria chamomilla) a máty peprné (Mentha piperita). Vytvořte směs a před spánkem odeberte jednu lžičku a přelijte ji horkou vodu. Po deseti minutách louhování sceďte a vypijte. Tuto směs lze užívat dlouhodobě a její účinky podpoří oslazení medem.

Jak si ještě pomoci při spánkové paralýze

Mezi další rizikové faktory výskytu tohoto nepříjemného fenoménu patří mimo jiné i spaní na zádech a usínání na vysoko vystlaných polštářích. Samozřejmostí by pak mělo být i usínání v chladné, zatemněné a dobře vyvětrané místnosti. Vyplatí se omezit elektroniku před spaním (alespoň dvě hodiny před usnutím neberte do ruky mobil, ani se nedívejte na televizi).

Co dělat při spánkové paralýze

Pokud se vám přece jen něco podobného přihodí, nepropadejte panice. Zavřete oči a opakujte si, že nic z toho, co se děje, není skutečné. Pokuste se rovněž cíleně ovládnout své tělo – stačí pohyby očí nebo ovládání jednoho prstu na ruce. To vše vás pomůže vrátit rychleji „do reality“

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)