Rebarbora

Choroby a škůdci, kteří mohou ohrozit vaši rebarboru

Rebarbora je oblíbenou plodinou, kterou si řada z nás ráda pěstuje na svých zahradách. Důvodem je (kromě konzumace na spousty způsobů) také to, že rebarbota není náchylná k nemocem, avšak existuje několik chorob i škůdců, které ji mohou ohrozit. V tomto článku se zaměříme na ty nejběžnější a navrhneme řešení, jak s nimi zatočit.

Rizoktoniová hniloba

Bakterie nebo houby, které se vyskytují ve vodě nebo v zemi, mohou při pěstování rebarbory způsobit určité problémy. Vzhledem k tomu, že se jedná o problém s kořeny, ohrožena je celá rostlina. Houba kořenomorka bramborová (Rhizoctonia solani) je původcem tohoto onemocnění. Choroba se projevuje stagnací růstu, žloutnutím listů a jejich vadnutí. Tato choroba se vyskytuje zejména v oblastech, které nejsou pro pěstování rebarbory příznivé (příliš tvrdá půda, zamokřenost apod.). Jakmile zjistíte vážné změny na listech, buďte rychlí a postižené stonky a části listů odřízněte.

Houbové onemocnění listů

Tento problém zažijete, pokud je zelenina příliš hustá nebo když jsou listy rostlin vystaveny příliš vysoké vlhkosti. Protože samotné stonky nejsou napadeny, tak stačí odstranit zasažené listy. Nejlépe ale uděláte, když se této chorobě vyhnete rovnou – nezalévejte přímo na listy, odstraňujte plevel a mezi jednotlivými rostlinami nechávejte dostatek prostoru pro proudění vzduchu.

Rebarbora Lixus concavus

Lixus concavus – napadená rebarbora: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Lixus concavus

Lixus concavus je brouček, který se u nás nevyskytuje. Nachází se na východě Spojených států, v Kanadě (okolo Ontaria) a také ve Velké Británii. Proti tomuto broučku existuje řešení v podobě křemeliny, která se sype v okolí rostlin. Dalším řešením je ruční sběr těchto broučků.

Lixus concavus

Lixus concavus: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Slimáci a hlemýždi

Tito dva velice známí škůdci si pochutnávají na sazenicích i listech vaší zeleniny (nejen rebarbory). Můžete je zastavit různými způsoby, například pomocí pivních nástrah, měděných pásek, bariér ze skořápek a pilin. V některých případech bude nutné použít účinné biologické kontroly.

Rebarbora: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *