Podzimní sklizeň špenátu: Čas k výsevu je právě teď

Špenát v kuchyni

Vzhledem k našim klimatickým podmínkám se pro podzimní sklizeň daří nejlépe špenátu, který sejeme v období od 1. do 15. srpna. Pokud bychom chtěli sklízet jarní špenát, sejeme v září. Velikou výhodou špenátu je to, že nepotřebuje příliš mnoho místa, takže se mu bude dobře dařit také v truhlíku na balkóně. Špenát setý (Spinacia oleracea) je plný vitamínů a zlepšuje náladu. Jak si jej vypěstovat v létě?

Výsev špenátu

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe asi 15 centimetrů. Semínka dáváme asi 1 centimetr od sebe, jednocení není nutné. Upřednostňuje půdy s pH od 6 do 7,5, které dostatečně zadržují vodu. Co naprosto nesnáší, je půda kyselá. Není nijak náročný na živiny, avšak čím bude půda bohatší, tím větší a chutnější budou listy špenátu. Proto se vyplatí do půdy předem zapracovat zralý kompost.

Špenát

Špenát: Zdroj obrázku Pixabay.com

Přímý výsev

Špenát není vhodné přesazovat, a tak jej vyséváme přímo na místo, kde jej budeme sklízet. To znamená přímo na záhon nebo do truhlíku. Vyberte mu místo, které bude sdílet například s mrkví nebo cibulí. Co naopak nesnáší, je červená řepa, takže se blízkosti této rostliny vyhýbejte. Dále je potřeba vybrat místo, které je v polostínu: silné denní slunce by mohlo způsobit pálení listů a rychlé vysychání půdy.

Pravidelná zálivka

Zejména po výsevu a v období klíčení je důležitá pravidelná zálivka. Váš špenátový záhon by měl být rovnoměrně vlhký. Je to dáno tím, že špenát má mělké kořeny, takže si bere vodu jen z horní vrstvy půdy. A právě tyto vysoké nároky na vodu jsou tím nejsložitějším, co při letním výsevu špenátu musíte kontrolovat.

Zbavujte plevele

Plevel může konkurovat vaší rostlině tím, že bere z půdy živiny i vláhu, ale také vytváří životní prostředí pro celou řadu škůdců. Proto je vhodné se plevele pravidelně zbavovat. Dejte si přitom pozor na mělké kořeny špenátu. Při pletí postupujte mimořádně opatrně.

Sklizeň špenátu

Po 45 až 65 dnech můžete začít se sklizní. Sklizeň by měla začít ještě před květem. Jednoduše seřezejte zelené listy asi 2 centimetry nad zemí. Alternativně jej můžete vytrhnout i s kořeny a zkrátit až doma v kuchyni.

Špenát: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!