Březovník obecný: Léčivá houba se zajímavou historií

Březovník obecný

Březovník obecný (Fomitopsis betulina, dříve Piptoporus betulinus) je houba z čeledi Botryosphaeriaceae. Svůj název dostala tato houba podle toho, že roste na dřevě všech stromů, které pocházejí z rodu bříza. Samotná houba není jedlá, jsou ale známy mnohé léčivé účinky, pro které se používá. Navíc, tyto léčivé účinky jsou vyzkoušeny již celými generacemi lidí. Tato houba roste velice běžně téměř všude tam, kde rostou samotné břízy.

Zajímavá historie houby

Nedávno byl v ledu v Alpách objeven zmrzlý člověk. Jednalo se o pastýře, který žil před pěti tisíci lety. Spolu s ním byly nalezeny dvě houby: troudnatec kopytový (Fomes fomentarius) a březovník obecný (Fomitopsis betulina). Pastýř i tyto houby byly nalezeny v téměř nepoškozeném stavu, protože byly zakonzervovány v ledu a vzduch se k nim nedostal. Dnes už víme, že houba má antibakteriální, antivirové a také protizánětlivé účinky. Navíc posiluje imunitní systém.

Březovník obecný

Březovník: Foto Radek Štěpán

Jak poznat březovník?

Březovník obecný pro svůj růst upřednostňuje stromy rodu bříza. Mívá půlkruhový nebo ledvinovitý tvar. Jejich barva se pohybuje od čistě bílé, přes šedou až po hnědou. Povrch je pokryt velmi malými póry – ty můžete vidět jen při opravdu blízkém pohledu. Póry jsou obvykle bílé až šedé. Houby samy o sobě jsou neuvěřitelně lehké a téměř máte pocit, že držíte polystyrenovou cihlu. Rozkrojte jednu na polovinu a najdete suchou houbovitou strukturu, která se neliší od polystyrénu. Obvykle jsou uvnitř bílé nebo bělavé.

Parazit na břízách

Březovník je parazitická houba, která může břízu svou činností i zabít. Živí se totiž její dřevní hmotou. Obvykle se vyskytuje na stromech, které byly nějak oslabeny – například nějakou chorobou nebo zraněním. Březovník se obvykle nachází v těchto nejslabších místech, jako jsou například místa poblíž poranění stromu nebo začíná v poraněné koruně stromů, odkud se postupně šíří dolů po kmeni a pomalu strom zabíjí.

Sběr březovníku

Pokud byste chtěli začít březovník sbírat, zaměřte se na infikované stromy. Protože tato parazitická houba se obvykle vyskytuje mimo náš dosah (je příliš vysoko), její přítomnost můžeme identifikovat i podle toho, že pod břízou se nachází spousta jejích opadaných větví. Infikované větve totiž ztrácejí svou pevnou hmotu, lámou se a padají. Ještě dlouho poté, co březovník strom zabije, jej používá jako zdroj své vlastní obživy.

Čaj, tinktura i obvaz na rány

Houbu nekonzumujeme přímo, protože její konzistence nám příliš připomíná polystyren. Jíst tuto houbu je téměř identické jako jíst polystyren – a tedy velmi nepříjemné. Avšak po vysušení je možné z houby připravit tinkturu nebo třeba čaj. Když se při procházce v přírodě zraníte, můžete proužek houby, který jste vyřezali těsně pod povrchem houby, použít jako rostlinný obvaz.

Březovník: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!