Jak na pěstování petrželky bez nutnosti nákupu semínek

Petrželka

Petrželka je naprosto dokonalá bylinka, kterou můžete snadno začlenit do celé spousty pokrmů. Její výhodou je to, že i v české kuchyni se používá poměrně často, proto jsme na její chuť zvyklí. Namísto toho, abychom ji ale používali pouze do polévek nebo jimi zdobili vařené brambory, můžeme se pustit i do dalších možností, jak ji využít. Díky petrželce můžete povýšit každé jídlo na další úroveň. Kromě toho má tato bylinka také celou řadu zdravotních přínosů. I když si ji můžete koupit v téměř jakémkoli obchodě s potravinami, mnohem levnější je vypěstovat si ji doma. A navíc to není ani obtížné.

Nemusíte pěstovat ze semínka

Petrželku můžete pěstovat také z kořenové petržele, kterou můžete koupit i se zelení v obchodě. Jedinou podmínkou je to, že listy by měly být zdravé, což může být někdy problém. Vybírejte proto takovou petrželku, která má na pohled krásné listy, ty jsou indikátorem dobrého zdraví. Pro tento účel je proto vhodnější nákup petržele z farmářského trhu.

Petrželka

Foto: Pixabay

Jak pěstovat petrželku?

Pěstování samotné petrželky není příliš obtížné. Postačí, když si připravíte květináč s úrodnou půdou. Do ní umístěte kořen petržele tak, aby její vrcholek i se zelení trochu čouhal z půdy, a celé to postavte na světlý okenní parapet. Pravidelně svou petržel zalévejte. Pokud vám zbude petržel po přípravě pokrmu, můžete její konce také použít k vypěstování rostliny – stačí, když její konce dáte do trochu vody, kde by měla zakořenit. Pak už stačí ji přenést do nádoby se zeminou.

Za jak dlouho vyroste?

Růst petrželky je poměrně rychlý. Někdy vám vyprodukuje první velké zelené stonky už za týden. Ty můžete pak používat na další vaření. Není dobré odřezat všechny zelené listy najednou – vždycky jich alespoň několik na rostlině nechte. Díky tomu se v dohledné době můžete dočkat většího množství zelených listů.

Výhody používání petrželky

Kromě toho, že tato bylinka skvělé chutná, je také skvělým zdrojem živin. Obsahuje například poměrně velké množství vitamínu C, který v lidském těle působí jako antioxidant a také posiluje imunitu. Dále pak obsahuje železo, jehož nedostatek je problémem zejména u žen, a hořčík, který má pozitivní vliv na krevní tlak, paměť i koncentraci. Připravit si můžete petrželkové pesto na těstoviny nebo do omáček, bylinková másla a další skvělé pokrmy.

Zdroj: https://sazenicka.cz/jak-pestovat-petrzel-v-kvetinaci/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!