Toulitky neboli anturie: pečujte správně o tyto majestátní pokojové květiny

Anthurium

Anturie jsou majestátní pokojové rostliny, které jsou velmi známé díky svým velkým červeným květům a lesklým listům. Jsou velmi oblíbenými rostlinami, které ale nejsou úplně jednoduché na pěstování. Na druhé straně jenom při troše správné péče je můžete udržovat v dobré kondici klidně po celý rok. Výhodou této rostliny je navíc také to, že pročišťuje okolní vzduch. Navíc nepotřebuje příliš světla.

Co bychom měli o anturii vědět?

Anthurium je exotická rostlina, která čítá na více než 800 druhů. Oblíbené jsou jako řezané květiny, ale s oblibou je pěstujeme i jako pokojové rostliny, které zaujmou zejména svým květenstvím. Květ ve tvaru srdce má nejčastěji červenou barvu, nicméně byly vyšlechtěny také odrůdy dalších barev – například zelené i fialové, bílé či žluté nebo dokonce kaštanové. Vzhledem k tomu, že tato rostlina může kvést po celý rok, jedná se o velice vhodnou rostlinu do vašeho interiéru.

Květy vydrží i několik měsíců

Jakmile vám anturie vykvete, můžete si být jisti (pokud se o ni správně staráte), že z jejích květů se budete moci radovat i několik měsíců. Rostlina nemá ráda přímé světlo, takže ji umístěte klidně na tmavší místo – roste i v koupelně bez oken. Za zmínku stojí také to, že anturie je jedovatá rostlina. Obsahuje toxickou šťávu, která může způsobit podráždění pokožky, nepříjemnou vyrážku a pálení. Pokud tedy pracujete s touto rostlinou, používejte ochranné rukavice. Chraňte pokud možno také své oči.

Péče o anturii

Anturie potřebuje pro svůj růst optimální teplotu a poměrně vysokou vlhkost. Ideální teplota pro její pěstování se pohybuje od 20 do 28 °C, přičemž vlhkost nesmí být nižší než 50 %. Jestliže ve své místnosti máte nižší vlhkost, teplota by měla být od 18 do 20 °C. Anturie nesnese teplotu nižší, než je 14 °C. Navzdory tomu, že má rostlina ráda vlhkost, nemá ráda kropení listů. Potřebujeme-li zvýšit vlhkost v jejím okolí, musíme zvolit jiné způsoby (například postavit rostlinu vedle nádoby s vodou.

Anturie

Foto: Pixabay

Umístění rostliny

Vyberte pro svou anturii místo s rozptýleným světlem – daleko od okna nebo v koupelně. Příliš málo světla ale zase znamená oslabení kvetení. Nekvete-li tedy vaše rostlina nebo kvete-li málo, přemístěte ji do světlejší místnosti. Substrát pro anturie by měl být vzdušný, s přídavkem rašeliny, borové kůry, perlitu a kokosového vlákna. V zahradnických centrech se prodávají speciální substráty pro pěstování této rostliny.

Zalévání a hnojení anturie

Anturie potřebuje poměrně hojnou zálivku, avšak vyhněte se stojaté vodě. V ní by pak rostlina mohla začít hnít. Zalévejte dešťovou vodou nebo převařenou vodou. V létě vyžaduje rostlina zálivku asi každé čtyři dny, v ostatních ročních obdobích ji zalévejte asi jednou za týden. Listy pravidelně omývejte vhlkým hadříkem. Od dubna do srpna roste anturie nejbujněji. V tomto období ji také hnojíme – každé dva týdny univerzálním hnojivem, avšak s třikrát nižší koncentrací, než je doporučená.

Přesazování anturie

Mladé rostliny bude potřeba přesazovat do větších nádob. Starší anturie můžete množit rozdělením kořenového balu na menší části. Na dno květináče se vyplatí dát drenážní vrstvu – hrubý štěrk, keramzit, kamínky, drcený kámen. Po výsadbě rostliny přitlačte na substrát, aby v něm nezůstaly žádné mezery.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-toulitky-neboli-anturie-26723.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!