Brambory jsou uvnitř zelené. Sníst nebo je radši vyhodit

Brambory

Občas se vám stane, že narazíte na bramboru, která je uvnitř zelená. Někteří lidé takové brambory rovnou vyhazují, jiní je sní. Kde je tedy pravda? Měli bychom zelené brambory konzumovat nebo vyhazovat? Zelená barva u brambor rozhodně nemusí znamenat jenom to, že brambory jsou nezralé. Brambory se „zelenají“ proto, aby odpudily predátory, nebo když jsou vystavené stresové situaci. Tato zelená barva sama o sobě nebezpečná není. Způsobuje ji chlorofyl, který naopak může mít i pozitivní účinky na lidské zdraví.

Brambory obsahují solanin

Problémem je to, že brambory obsahují v zelených částech zvýšenou koncentraci solaninu. Tato látka je obsažena v celé rostlině brambor, i v bramborách, které nejsou zelené – avšak v mnohem menším množství. A jakkoli se to může zdát neuvěřitelné, konzumace brambor již v minulosti vedla dokonce ke smrtelným otravám! Zatímco brambory obsahují obvykle do 0,01 % solaninu, staré naklíčené brambory nebo brambory nezralé obsahují až 0,06 % solaninu.

Brambory

Foto: Pixabay

Zelené brambory jsou hořké

A protože solanin má hořkou chuť, tak také na zelených bramborách si příliš nepochutnáte. Možná se vám vybaví typicky hořká chuť, která je pro zelené brambory typická. Solanin není látka, která by svou toxicitu ztrácela tepelnou úpravou, takže jíst uvařené brambory nestačí (i když se jeho maličká část při vaření vyluhuje). Pokud je brambora zelená jen zčásti, není třeba ji úplně vyhazovat. Stačí se zbavit zelených částí. Nejvíce solaninu se nachází v klíčcích, ve slupce a kolem oček, proto bychom je měli dobře vykrajovat, a to až 3 mm pod povrchem.

Dopřejte bramborám ideální podmínky

Zelenání brambor můžete předejít. Stačí, když jim zajistíte takové podmínky, které pro ně nebudou stresové. Ovlivnit se to dá již výběrem stanoviště – brambory pěstujeme ve vlhké půdě. K zelenání dochází nejčastěji v poslední fázi růstu. Proto je třeba poslední nahrnování provést velmi důkladně a s dostatečnou vrstvou půdy. Při skladování vystavujeme brambory co nejmenšímu množství světla. Kromě temna skladujeme brambory též v suchu a chladu, ne však pod 2 °C.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/potatoes-green-inside/

https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/436-proc-nejist-zelene-brambory

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!