Severní balkon: I na něj lze umístit krásné rostliny, které budou bujně kvést – jaké přesně?

terasa

Máte na domě nebo u bytu balkon orientovaný na severní stranu? Říkáte si, že na takovém balkoně jen stěží nějaká květina pokvete, a tak na něj raději nic neumísťujete? To je jistě škoda, protože i pro balkon orientovaný na severní stranu, je vhodných mnoho krásných květin, které vás v sezoně budou těšit svými půvabnými květy. Které z nich to jsou? 

Tyto květiny pokvetou na severním balkoně

Na balkonech, kam nedosvítí slunce, dávejte takové květiny, které preferují stín či polostín. Například: 

  • begónie
  • balzamíny
  • fuchsie
  • čemeřice
  • krásnohlávek

Begónie jsou vlastně skvělými společníky na tuto stranu. Jen bude potřeba je chránit před silným větrem a deštěm. Hlízy sázejte do dobře propustné zeminy z rašeliny, písku a kompostu. Ven je následně dávejte až pominou mrazy. 

fuchsie
Foto: Pixabay

Skvělým společníkem také bude zmíněný krásnohlávek, který je známý jako drátovec. Tvoří krásné trsy zakroucených stříbrných větviček a často ho můžeme vídat v truhlících na parapetu či jako rostlinu na skalkách. Mnozí z nás však netuší, že takový nenápadný, ale přitom působivý keřík může také vykvést. Miluje světlo, ale také polostín, kyselejší zeminu a pravidelnou zálivku. Také jistě bude dobré, když jej v sezoně jednou za čtrnáct dnů přihnojíte hnojivem pro balkonové rostliny.

Další rostliny do stínu

Další rostliny, které s přehledem budou snášet stín, jsou například prvosenky, přesněji však Primula vulgaris a Elatior. Dále také některé sasanky, bohyšky, dlužichy, barvínek Iberis. Nicméně, pokud nechcete kupovat trvalky, sasanky a jiné zmíněné květiny, porozhlédněte se v domácnosti, jaké poklady tam najdete. Mnoho z nich lze totiž takzvaně letnit a umístit je na balkon. 

dlužicha
Foto: Pixabay

Například oblíbený zelenec bude růst ve stínu i na slunci. Také břečťany a vonící, ale jedovaté oleandry. Poslední rostlinu pěstujte nejlépe ve větší nádobě. A pokud máte doma fíkovník, monsteru, voděnku, azalky, ale i kapradiny, můžete je také umístit na balkon do stínu.      

 Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/pestovani-na-balkone.A110630_125928_hobby-domov_mot, https://www.ireceptar.cz/zahrada/rostliny-do-stinu-na-severni-balkon-20300529.html, https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/balkon-orientovany-na-sever-co-pestovat

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)