Brambory

Bramborové klíčky: Jsou skutečně jedovaté?

Znáte to, necháte brambory uskladnit, teplota je poněkud vyšší a ony začnou klíčit. Nic zvláštního, vcelku logická záležitost. Jsou to právě bramborové klíčky, jež se stanou místem, kde se koncentruje solanin. Tato jedovatá látka je součástí brambor odjakživa. Vždyť o nebezpečnosti zelených a silně naklíčených brambor se přesvědčili už první lidé, kteří brambory ochutnávali poté, co byly přivezeny z Ameriky. Tehdy se ještě nevědělo, jak s nimi zacházet. Jsou tedy brambory skutečně jedovaté? Co je vlastně onen solanin zač? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Zbytečný i potřebný solanin

Co je tedy vlastně solanin? Jedná se o glykoalkaloid, který je toxický. Zjednodušeně se mnohde dočtete, že je solanin alkaloidem. Jestliže se abstrahuje a získáte jej v čistém stavu, budete mít k dispozici krystalickou látku se silně hořkou chutí. U člověka nastane silná otrava solaninem v momentu, kdy požije množství přesahující 400 mg. Problémy zpravidla ale přicházejí už po požití cca 25 mg této látky. Přichází zvracené, křeče v žaludku a v horších případech i bezvědomí. Proč tedy vlastně solanin v rostlinách je? Aby je chránil před škůdci. V momentu, kdy nejsou brambory chráněny půdou, musí si pomoct samy. Solanin to zvládne…

Šlechtěním k minimu solaninu

Solanin najdeme prakticky v celé rostlině, tedy i v samotných hlízách, jež konzumujeme. Koncentrace je tady ovšem minimální. Pohybuje se okolo 20-150 mg/kg. Ty jsou dnes šlechtěny takovým způsobem, aby v nich bylo solaninu co možná nejméně. Jestliže ovšem brambory dlouhodobě skladujete, může se obsah solaninu zvyšovat až trojnásobně. Děje se tak především kvůli světlu a zvýšené teplotě. Nejvíce je solaninu samozřejmě v klíčcích a pod slupkou.

Kuchyňská úprava v hlavní roli

Solanin je lehce rozpustný, takže jeho část se dostane do vody. Při vaření brambor s vyšším množstvím solaninu vodu už poté raději nevyužívejte. Co se týká samotných klíčků, ty je třeba před vařením odstranit. Stejně tak vykrájejte i zelené části brambor.

Jak zamezit či snížit klíčení?

Jen velmi složitě. Doporučuje se skladovat brambory spolu s jablky. Ta vypouštějí etylen, který má údajně pomáhat v zastavování klíčení. Naopak se nedoporučuje skladovat brambory s cibulí. Ta z brambor vysává vlhkost a následně hnije.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

15 komentářů

 1. Vladimir Odpovědět

  Z uvedených hodnot to vypadá, že hlíza je tvořena z 10% solaninem, tedy smrtelně jedovatá. Cožpak ty články před zveřejněním nikdo nečte?

  1. Jaroslav Matyas Odpovědět

   Proboha,jak jste na to přišel?Fyzikální jednotky asi nejsou
   vaši silnou stránkou.Chtělo by to doučit,

 2. Jiřina Odpovědět

  Náhodou jsem při návštěvě ČZU narazila na jejich vynález zembag.cz
  Mám jej doma, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych porovnala rychlost klíčení v pytli/bez pytle. V chladnější místnosti funguje pro mé účely dobře (dlouhodobě neskladuji), v teplejší (cca 20-22 °C) brambory klíčily.

 3. PavelGottwald Odpovědět

  Používám jablka při uskladnění brambor již mnoho let.Brambory zůstávají až do června ve velmi dobrém stavu.Doporučuji,takto uskladňovali brambory, už naši dědové přidávali jablka k bramborům,stačí jen malá bedýnka cca 5-7 kg.

 4. miroslav Odpovědět

  Někde jsem četl, že jablka uskladněná s bramborami ztratí svou chuť. Tak si rozmyslete jestli brambory s klíčkama, nebo jablka bez chuti.

 5. Marcus Aurelius Odpovědět

  Solanin je alkaloid, který obsahují všechny lilkovité rostliny. Například zelená rajčata proto není vůbec vhodné konzumovat, z těch se tento alkaloid vytrácí právě zráním, jinak nať ho obsahuje pořád.

 6. PavelGottwald Odpovědět

  Pokud je Vám líto cca5kg jablíek,které rostou ve volné přírodě,to není peci mnho,pravdou je že stratí svou chuť,ale bramborům to prospěje,jinak můžete použít chmii a té máme kolem sebe dost,kde se jen podíváte

 7. Kateřina Odpovědět

  A na obrázku není obyčejná brambora, ale sladká brambora, čili batát, jehož klíčky neobsahují (nejspíš) žádný solanin, neb je z úplně jiné čeledi.

  1. Jana Odpovědět

   …nevím, nevím,…jestli nebudete batát Vy,..tohle jsou normální červené konzumní brambory :-(((((

 8. Jaromír Odpovědět

  Nechci se mýlit , když je zahrada Vaše velké hobby , ale ta věc na obrázku co znázorňuje klíčící bramboru , bude asi BATÁT,co vy na to mrkněte na ten lístek co je jen malinko vidět i ty klíčky to není brambora…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Máte pravdu, bral jsem obrázek z free galerie a vypadá to tak. Už jsem našel jiný, tentokrát jistota. Doma mám zatím brambory s minimálními klíčky. Díky moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *