Brambory

Bramborové klíčky: Jsou skutečně jedovaté?

Znáte to, necháte brambory uskladnit, teplota je poněkud vyšší a ony začnou klíčit. Nic zvláštního, vcelku logická záležitost. Jsou to právě bramborové klíčky, jež se stanou místem, kde se koncentruje solanin. Tato jedovatá látka je součástí brambor odjakživa. Vždyť o nebezpečnosti zelených a silně naklíčených brambor se přesvědčili už první lidé, kteří brambory ochutnávali poté, co byly přivezeny z Ameriky. Tehdy se ještě nevědělo, jak s nimi zacházet. Jsou tedy brambory skutečně jedovaté? Co je vlastně onen solanin zač? Čtěte dál, vše vám prozradíme.

Zbytečný i potřebný solanin

Co je tedy vlastně solanin? Jedná se o glykoalkaloid, který je toxický. Zjednodušeně se mnohde dočtete, že je solanin alkaloidem. Jestliže se abstrahuje a získáte jej v čistém stavu, budete mít k dispozici krystalickou látku se silně hořkou chutí. U člověka nastane silná otrava solaninem v momentu, kdy požije množství přesahující 400 mg. Problémy zpravidla ale přicházejí už po požití cca 25 mg této látky. Přichází zvracené, křeče v žaludku a v horších případech i bezvědomí. Proč tedy vlastně solanin v rostlinách je? Aby je chránil před škůdci. V momentu, kdy nejsou brambory chráněny půdou, musí si pomoct samy. Solanin to zvládne…

Šlechtěním k minimu solaninu

Solanin najdeme prakticky v celé rostlině, tedy i v samotných hlízách, jež konzumujeme. Koncentrace je tady ovšem minimální. Pohybuje se okolo 20-150 mg/kg. Ty jsou dnes šlechtěny takovým způsobem, aby v nich bylo solaninu co možná nejméně. Jestliže ovšem brambory dlouhodobě skladujete, může se obsah solaninu zvyšovat až trojnásobně. Děje se tak především kvůli světlu a zvýšené teplotě. Nejvíce je solaninu samozřejmě v klíčcích a pod slupkou.

Kuchyňská úprava v hlavní roli

Solanin je lehce rozpustný, takže jeho část se dostane do vody. Při vaření brambor s vyšším množstvím solaninu vodu už poté raději nevyužívejte. Co se týká samotných klíčků, ty je třeba před vařením odstranit. Stejně tak vykrájejte i zelené části brambor.

Jak zamezit či snížit klíčení?

Jen velmi složitě. Doporučuje se skladovat brambory spolu s jablky. Ta vypouštějí etylen, který má údajně pomáhat v zastavování klíčení. Naopak se nedoporučuje skladovat brambory s cibulí. Ta z brambor vysává vlhkost a následně hnije.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

15 komentářů

 1. afimis@seznam.cz'Vladimir Odpovědět

  Z uvedených hodnot to vypadá, že hlíza je tvořena z 10% solaninem, tedy smrtelně jedovatá. Cožpak ty články před zveřejněním nikdo nečte?

  1. maty.ja@seznam.cz'Jaroslav Matyas Odpovědět

   Proboha,jak jste na to přišel?Fyzikální jednotky asi nejsou
   vaši silnou stránkou.Chtělo by to doučit,

 2. vinterova.j@hotmail.com'Jiřina Odpovědět

  Náhodou jsem při návštěvě ČZU narazila na jejich vynález zembag.cz
  Mám jej doma, ale ještě jsem se nedostala k tomu, abych porovnala rychlost klíčení v pytli/bez pytle. V chladnější místnosti funguje pro mé účely dobře (dlouhodobě neskladuji), v teplejší (cca 20-22 °C) brambory klíčily.

 3. stary.fotr@seznam.cz'PavelGottwald Odpovědět

  Používám jablka při uskladnění brambor již mnoho let.Brambory zůstávají až do června ve velmi dobrém stavu.Doporučuji,takto uskladňovali brambory, už naši dědové přidávali jablka k bramborům,stačí jen malá bedýnka cca 5-7 kg.

 4. miroslav.neumann1@seznam.cz'miroslav Odpovědět

  Někde jsem četl, že jablka uskladněná s bramborami ztratí svou chuť. Tak si rozmyslete jestli brambory s klíčkama, nebo jablka bez chuti.

 5. giuseppe111@post.cz'Marcus Aurelius Odpovědět

  Solanin je alkaloid, který obsahují všechny lilkovité rostliny. Například zelená rajčata proto není vůbec vhodné konzumovat, z těch se tento alkaloid vytrácí právě zráním, jinak nať ho obsahuje pořád.

 6. stary.fotr@seznam.cz'PavelGottwald Odpovědět

  Pokud je Vám líto cca5kg jablíek,které rostou ve volné přírodě,to není peci mnho,pravdou je že stratí svou chuť,ale bramborům to prospěje,jinak můžete použít chmii a té máme kolem sebe dost,kde se jen podíváte

 7. drewsova@seznam.cz'Kateřina Odpovědět

  A na obrázku není obyčejná brambora, ale sladká brambora, čili batát, jehož klíčky neobsahují (nejspíš) žádný solanin, neb je z úplně jiné čeledi.

  1. bestir@seznam.cz'Jana Odpovědět

   …nevím, nevím,…jestli nebudete batát Vy,..tohle jsou normální červené konzumní brambory :-(((((

 8. bulir.j@seznam.cz'Jaromír Odpovědět

  Nechci se mýlit , když je zahrada Vaše velké hobby , ale ta věc na obrázku co znázorňuje klíčící bramboru , bude asi BATÁT,co vy na to mrkněte na ten lístek co je jen malinko vidět i ty klíčky to není brambora…

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Máte pravdu, bral jsem obrázek z free galerie a vypadá to tak. Už jsem našel jiný, tentokrát jistota. Doma mám zatím brambory s minimálními klíčky. Díky moc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *