Škůdci pokojových rostlin: Jak je poznat a zneškodnit?

Mšice

Pokojové rostliny jsou v teple jako doma, ale zároveň jsou teplé byty dobrým stanovištěm pro škůdce, jako jsou například puklice, mšice nebo svilušky.  Jak si s těmito škůdci tedy snadno a rychle poradit?

Jak se škůdci projevují?

Nejčastějším škůdcem pokojových rostlin jsou svilušky. Jedná se o drobné bílé roztoče, která naprosto svědčí domácí teplo a sucho v bytech. To se pak vesele množí.  Objevují se na listech v podobě drobných teček až velkých žlutých skvrn.  Na spodní straně listů vytváří pavučiny. Pokud se tento škůdce včas nezastaví, listy rostliny začnou žloutnout a odumírat, protože svilušky vysají veškerou šťávu. Podobně jsou na tom i puklice, kterou ještě houževnatější. Výhodou však je, že pokud se těchto škůdců včas zbavíte, nemusíte se bát jejich návratu, jako na zahradě.

Ošetřování rostlin

Než škůdci stačí rostlinu zničit, vsaďte na ochranný prostředek.  Kromě chemických postřiků, můžete vyzkoušet i ty přírodní, třeba přípravky vyrobené na bázi pongamového nebo řepkového oleje. Postřik se dá aplikovat obyčejným rozprašovačem, který používáte na rosení rostlin nebo při větším množství rozprašovač mechanický s pumpičkou.  Stlačováním pumpičky natlakujete nádobu a tryska pak sama po několika minutách začne stříkat. Roztoku si připravte tolik, kolik spotřebujete, protože po pár hodinách ztrácí roztok účinnost.  Aplikujte roztok na všechny části rostlin i na spodní stranu listů, abyste zneškodnili opravdu všechny škůdce na rostlině. Po skončení trysku opláchněte vodou, ať se nezalepí.

Prevence proti škůdcům

Tou nejlepší prevencí proti škůdcům je zvýšená vzdušná vlhkost. Sviluškám ani puklicím vlhko nesvědčí, ale rostlinám naopak ano. Skvěle pomáhají odpařovače na topení nebo mlhovací fontánky, které se často stávají praktickým, ale i dekorativním doplňkem v bytě.  Někdy také pomáhá snížit mírně v místnosti teplotu.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.