Fíkus: Pokojovka do kanceláří

Fíkus

Fíkus patří rozhodně mezi ty nejvděčnější pokojové rostliny, které si můžete do interiéru dát. Prospívá totiž dobře i na místech, kde je málo světla a zároveň vysoká teplota. Fíkus tak můžete mít doma i v kanceláři.

Nejběžnější druhy fíkusu

Mezi běžně prodávané fíkusy patří tři druhy. Prvním z nich je fíkus benjamín s ozdobnými listy. Fíkus benjamín se dá dobře tvarovat, takže se s ním můžete setkat i v podobě bonsaje. Dalším velmi rozšířeným druhem je fíkus lyrovitý s výraznými listy právě ve tvaru lyry. Třetím nejrozšířenějším druhem je fíkus pryžodárný. Tento druh má zelené kožovité listy a u nás dorůstá výšky až 200 cm. Název pryžodárný dostal tento fíkus podle mléčné šťávy, kterou roní při poranění a jež se používala jako přírodní kaučuk.

Fíkus a pěstování

Fíkusy jsou nenáročné  pokojovky, jak už bylo zmíněno, snesou i méně světla, takže ho klidně můžeme umístit na pracovní stůl dál od okna.  Fíkusy také dobře snášejí vyšší teploty v místnostech. A to díky kožovitým listům. Nevadí jim dokonce ani teplý a suchý vzduch, který vzniká při vytápění místností.  Jediné na co si dát při pěstování pozor, je zálivka. Především v zimních měsících. Rostlinu rozhodně nepřeléváme ani nenecháváme stát ve vodě. U fíkusu totiž platí, že méně je více. Proto tak hodinu po zálivce vylijeme veškerou vodu z misky pod květináčem.

Kvalitní substrát je základ

Co se týká hnojení, přihnojujeme pravidelně jednou za 2-3 týdny. Nejlépe kapalným hnojivem. Pokud chcete mít hned zpočátku silné kmeny, volte hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Základem úspěchu je však kvalitní substrát. Hned po nákupu fíkusu, ho proto přesaďte do substrátu, který je určený přímo pro pokojové rostliny. Rašelinové substráty, v nichž většinou takovou rostlinu zakoupíte, špatně vážou vodu a jsou hodně propustné, což nechceme. Nevhodná je i výsevní nebo jílovitá půda.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.