Barvínek: pěstování jemných kvítků

Barvínek

Barvínek menší je stálozelená rostlina nenáročná na pěstování. Lidově se mu říká zimostráz, zimostráze, zelenec či brčál.  Rostlina pochází ze západní Asie a Evropy. Jak se pěstuje, množí nebo jaké má využití? To se dozvíte v článku.

Jak Barvínek poznáme?

Barvínek je nízký a poléhavý keřík o výšce 10- 15 cm. Rostlina je to stálozelená a neopadavá. Barvínek má lesklé listy vejčitého tvaru. Rozkvétá hned z jara v dubnu s jasnými modrými kvítky a dál kvete až do léta. Někdy rozkvete ještě jednou a to začátkem podzimu. Roste ve stínu i polostínu.

Barvínek a pěstování

Barvínek jakožto půdopokryvná a neopadavá dřevina, se využívá do zastíněných míst jako náhrada trávníku. Použít se dá barvínek také do truhlíku. Další výhodou této rostliny je její vlastnost výborně vázat svažité pozemky a tím pádem zabraňovat splavování půdy. Barvínek je nenáročná rostlina, protože nepotřebuje v podstatě žádnou speciální péči. Snáší dobře jakékoliv ovzduší a je odolný vůči škůdcům a chorobám. Barvínky rostou v každé půdě, která není příliš zamokřená ani příliš suchá. Nejlepší způsob množení je řízkování a to začátkem jara nebo podzimu.

Barvínek a využití

Barvínek se využívá nejen jako okrasná rostlina a součást okrasného trávníků, na které se specializují nejrůznější zahradnictví, jako například Zahradnictví na Barvínkově  Strakonice, ale tako jako léčivá bylina. Nať barvínku se využívání ke snižování krevního tlaku, při potlačení dráždivosti při kašli. Užíván bývá také při cukrovce nebo při krvácivých stavech jako je například krvácení z nosu. Dříve se také z rozdrcených listů a sádla využíval k léčení kožních zánětů nebo přikládán do obkladů. Nať se sbírá v červnu a červenci a nejlépe se suší ve stínu nebo umělým sušením při teplotě 45°C.  Při jeho užívání se však musí dbát na doporučené dávkování, aby z léčivé byliny nestala pro člověka spíše jedovatá rostlina.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.