Jak zničit svlačec?

Svlačec

Proklínaný, neustále likvidovaný a přesto všudypřítomný. I tak by se dal charakterizovat svlačec. V České republice planě roste jeho jediný druh a to svlačec rolní. Jeho přítomnost v zahrádkách ovocných, zeleninových i okrasných stěžuje život nejednomu zahrádkáři. Je tedy nějaká možnost, jak zničit svlačec?  To se dozvíte právě teď.

Jak na svlačec? Co na něj platí?

Kořeny svlačce prorůstají do značné hloubky, někdy až sedm metrů. Jsou však křehké, takže se nám podaří snadno vtrhnout. V zemi, ale zůstávají části kořene a rostlina záhy vyroste nová. Semena svlačce rolního se mohou stát dormantní v půdě i několik let. Dormantní semena bývají živá, nikoliv aktivní. To znamená, že na jaře potřebují k ukončení dormace období prochlazení. Nenechávejte proto svlačec vůbec vykvést, zabráníte tak jeho samovýsevu a ušetříte si s nimi boj.

Nejvhodnější postřik na svlačec

Svlačec patří mezi vytrvalé plevelaté rostliny a vyskytuje se od nížin až po podhorské oblasti, takže téměř všude. Boj se svlačcem je o to složitější, že vůči většině pesticidů je odolný. Navíc je rizikové ho postřikovat, abyste nepoškodili rostliny okolo. Okrasné plochy a zahradnické plochy, kde pěstujeme plodiny, které následně jíme, bychom ani postřikovat neměli. Pro hubení svlačce je tedy důležité, odstraňovat ho neustále po celou dobu vegetační sezóny. Průběžné odstraňování výhonků rostlinu oslabí, ale konečná likvidace může trvat i několik let, takže se nevzdávejte hned. Při podzimním rytí nenechávejte v půdě zbytky kořenů.

Není svlačec jako svlačec

Existují i druhy svlačce, které se za plevel nepovažují. Například svlačec tříbarevný pocházející z oblastí od Portugalska až po Řecko. Objevuje se také v severní Africe. Pro tento svlačec je typická, jak už z názvu vypovídá, trojbarevnost. V zahradách jsou oblíbené především směsi se zastoupením fialové, modré a růžové barvy květu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.