Několik rad pro správný výběr odrůdy švestek na slivovici

Švestky

Chtěli byste mít na zahradě několik stromů a uvažujete o švestce? Není divu, vždyť právě ona vám může dát bohatou úrodu, kterou zcela jistě upotřebíte. Na mysli aktuálně nemáme ani pár švestek do koláče, ani plody na povidla. Máte pravdu, řeč je o slivovici. Tato tradiční moravská pálenka si dokázala vydobýt své místo na slunci a dnes patří mezi tradiční destiláty, a to nejen na Moravě. V čem je tolik výjimečná? Především ve svém čistě přírodním původu, schopnosti řetízkování a skvělé chuti. V malém množství je prospěšná také zdraví. Chcete-li vypěstovat tu správnou odrůdu pro pálení slivovice, jste na správném místě. Poradíme vám, jak na to.

Odrůdy musí být rezistentní vůči chorobám

V první řadě se zaměřte na to, zdali je konkrétní odrůda rezistentní vůči některým nejznámějším chorobám švestek. Klasiku představují zejména šárka anebo pseudošárka či červená skvrnitost listů. Většina současných švestek dokáže těmto nákazám odolat.

Cukernatost v hlavní roli

Určitě se vyplatí dávat pozor i na cukernatost plodů. Čím je vyšší, tím pochopitelně lépe. Do kvasu by se optimálně neměl přidávat cukr a slivovice bude čistě přírodní.

Doba zrání jednotlivých odrůd

Na kvalitu slivovice má nepochybně vliv i to, zdali jsou všechny plody dostatečně zralé. Proto volte odrůdy, jež dozrávají přibližně současně. Jejich volba by se měla odvíjet od podmínek, respektive klimatu. Jen pro příklad některé uvádíme:

  • teplé podmínky – Presenta, Toptaste,
  • střední polohy – Těchobuzická či Hanita,
  • chladnější místa – Durancie, Wangheimova.

Výběr konkrétní odrůdy slivoně určené pro pálení slivovice je v každém případě náročný. Při sběru navíc musíte dbát i na výběr dozrálých plodů, absenci těch shnilých i nečistot a poté na kvalitu pálení. Vynikající slivovici od regionálních českých výrobců si můžete i koupit, a to klidně online v eshopu PanAlfréd.cz, jenž aktuálně nabízí rozvoz po Praze zdarma.

Sudličkova slivovice

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.