Ananas nám prospívá, když neděláme banální chybu při přípravě

Ananas patří k nejlepším druhům ovoce, které lze do našeho jídelníčku zařadit – a to i přes jeho exotický původ. Zásobí náš organismus mnoha vitamíny a stopovými prvky. Konkrétně jde zejména o vitaminy skupiny B, ovšem jeho dužina je bohatá i na vitamin C a betakaroten. A nesmíme zapomínat ani na stopové prvky: hořčík, mangan, síra, zinek, železo, draslík a fosfor mají v našem organismu neopomenutelnou funkci.

Ne vždy však z ananasu získáme tolik, kolik bychom čekali. A to z jednoho jednoduchého důvodu – neumíme ho totiž v obchodech správně vybrat. Ovšem díky našemu návodu už vy v podobné situaci nikdy tápat nebudete.

Nenechte se ovlivnit filmy z Karibiku, dokonale žlutý ananas je mýtus

Asi každé dítě ví, jak by měl vypadat ten správný ananas. Maluje-li dužinu, bere si do ruky žlutou pastelku a pro tvorbu zevnějšku pak používá hnědou a oranžovou. Ovšem při výběru zralých plodů tato kritéria neplatí. Ananas se na náš trh dostává v mnoha odrůdách a leckdy může být zralý, i když je ještě téměř zcela zelený.

Ananas

Foto: Pixabay

Na barvu jako kritérium tedy zapomeňte. Mnohem důležitější je vůně. Voní jeho dužina po květinách a tropickém ovoci? Sladce, ale ne štiplavě? Pak máte před sebou dokonale zralý plod. A vůbec nevadí, je-li už odspodu kupříkladu nahnědlý (ovšem bez černých skvrn). Vůně nikdy nelže. Takže pryč s ostychem a důkladně čichat! Koneckonců, stejný postup platí i pro další druhy ovoce – například mango.

Když si nejste jistí, pátrejte dál

Dalším důležitým vodítkem jsou listy – lehce za ně potáhněte. Měly by jít uvolnit při vyvinutí malého množství síly. Pokud naopak vyloženě odpadnou, jde o známku přezrálosti a dost možná i hniloby. Takový ananas proto raději nekupujte.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)