Proč se vrhnout na přípravu domácích půdních směsí pro pokojové rostliny

Pokojové květiny

Půda je nepochybně hlavním zdrojem potravy pro rostliny v květináčích. Proto by měla obsahovat všechny nezbytné přísady pro jejich správný růst a zároveň mít odpovídající strukturu či propustnost. Specifické preference různých skupin rostlin, pokud jde o substrát, jsou samozřejmě dány podmínkami, za kterých v přírodě rostou. Půda pro rostliny v květináčích proto musí splňovat jejich potřeby.

Rašelina pro pěstování

Nově zakoupené rostliny by měly být přesazeny do vhodného substrátu, protože producenti je nejčastěji pěstují pouze v rašelině. Ta je lehká na přepravu a v krátkodobém cyklu funguje dobře. Není ale vhodná na dlouhodobé pěstování. Určitě zadržuje hodně vody a způsobuje velké potíže se zajištěním přístupu vzduchu ke kořenům.

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Půda ze zahrady

K přesazování domácích květin byste nikdy neměli používat půdu vykopanou ze zahrady. Může obsahovat semena plevelů a škůdce a především není dobře propustná. Nepochybně je nejvhodnější zvolit hotové substráty určené pro konkrétní skupiny rostlin, které zlepšují jejich vlastnosti speciálními přísadami.

Nejlepší je vyrobit si vlastní směsi

Skládáním vlastního substrátu budeme mít celkový dopad na obsah a správné poměry složek, odpovídající konkrétním požadavkům rostlin v květináčích, pod kontrolou. Směsi podkladu jsou založeny hlavně na těchto základních složkách: kompostové půdě a rašelině a přísadách, které se používají ke zlepšení struktury a vlastností podkladu. Existuje mnoho substrátů k prodeji určených pro konkrétní skupiny rostlin, např. půda pro palmy, půda pro orchideje, půda pro kaktusy a sukulenty.

Rostlinný substrát – jaké komponenty zvolit?

Substráty na trhu se však obvykle skládají hlavně z rašeliny, která se časem zhutňuje a způsobuje riziko přelévání nebo vysychání. Dobrou cestou z této situace je obohacení hotových substrátů o relaxační přísady a nejlepším řešením je připravit si vlastní substrát z vhodných komponent přizpůsobených potřebám rostlin. Neexistuje jediný recept na přípravu substrátu pro rostliny v květináčích. Co použijeme a v jakém poměru závisí na pěstovaných plodinách a jejich požadavcích.

Pokojové rostliny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!