Je až k nevíře, co všechno dokážou brambory

Nejsou ani z daleka pouze k jídlu. Rádi vám prozradíme několik netradičních věci, které nebudou mít souvislost s přípravou jídel a můžete na ně využít brambory. Tohle jste o nich možná nevěděli.

Jak se zbavit obarvených prstů?

Jestliže jste pracovali s mrkví, červeno řepou či jste loupali ořechy, mohou vám zůstat ruce zabarvené i potom, co jste pokusili si je vydrhnout mýdlem. Postačí si je otřít rozkrojenou bramborou nebo plátkem syrové brambory a máte po starosti.

Přesolili jste polévku?

Možná se vám stalo, že jste do polévky přidali více soli, než jste chtěli. Myslíte si, že je polévka nadobro ztracena, tak jste na omylu.

Stačí vložit do polévky několik kusů nakrájených brambor, a jakmile začnou měknout, nejspíš po 10 minutách je lehce vytáhněte. Brambory tak stáhnou nadbytečnou sůl a můžete je skvěle použít, kupříkladu k přípravě studeného bramborového salátu.

Brokolicová polévka

Brokolicová polévka: Foto Radek Štěpán

Budou vaše stříbrné příbory znovu zářit?

Možná vám lehce zašel váš drahocenný stříbrný příbor, pomoci vám dokážou brambory. Stačí uvařit několik brambor ve slupce, až budou měkké, vyjměte je z vody a zpracujte podle chuti.

Potom už jen stříbrné příbory vložte do vody, která z nich zbyla, a nechte je tam celkem asi hodinu. Pak jen vyberte a omyjte a nakonec vyleštěte. Příbory budou zase zářit.

Mlží se vám lyžařské brýle?

Jestli pak se chystáte na lyžovačku, rádi vám poradíme jednoduchý trik, díky kterému se vám lyžařské brýle nebudou mlžit. Stačí si před jízdou sklo přetřít rozkrojeným syrovým bramborem. Sklo se tak nebude mlžit.

Brambory: Foto Pixabay

Pomůže vám i při otoku očí?

Probudili jste se s oteklýma očima? Určitě sáhněte po syrovém bramboru. Pouze si položte studené plátky syrového bramboru na oteklá místa a nechte působit pár minut. Po otoku už nebude ani stopy.

Jak docílit rychlejšího růstu muškátů?

Velká většina pěstitelů nedá na brambory dopustit, pokud se jedná o pěstování muškátů. Syrový brambor podle nich může muškátu dodat potřebné živiny, které potřebují pro svůj růst a vývoj. Vezměte syrový kus brambory, udělejte v něm dírku a pak už do ní zapíchněte odřezek muškátu. Nakonec zasaďte do substrátu a nechte růst. Výsledkem bude zdravý a silný muškát s bohatými květy.

Brambory: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.