10 druhů hub, které ve tmě svítí

Svítící houba

V přírodě skutečně existují houby, které svítí. Jejich záře je výsledkem bioluminiscence, tedy chemické reakce, která vzniká, když je houba vystavená kyslíku. Může se jednat o obranný mechanismus houby, nebo podle některých také o způsob, jakým k sobě houba láká hmyz, který pak roznáší její spory – a tím ji vlastně množí. U nás na takové houby nenarazíte, existuj ale speciální sady, podle nichž si můžete tyto houby vypěstovat. Jaké druhy hub to jsou?

Armillaria mellea

Václavka obecná má oranžovou barvu a vyskytuje se hlavně v Asii a Americe. Záře těchto hub je viditelná, nikoli však výrazná, takže když svítí, je to jakoby tlumené světlo. Září mycelia těchto hub.

ArmilariaFoto: Pixabay

Mycena Pura

Tyto houby se považují za jedny z nejkrásnějších, které svítí. Jejich barva je totiž v době záře fialová. Nezáří však příliš viditelně, i nyní se jedná o svit mycelia, který je trochu maskovaný.

Omphalotus illudens

Tento druh hub svítí oranžově, obsahuje toxin illudin S. Tentokráte se jedná o houby, které svítí skutečně výrazně, takže je nelze přehlédnout. Tyto houby chtějí přitahovat hmyz (ne však podle všech odborníků). Vyskytují se většinou v severní Evropě a na africkém kontinentu.

OmphalotusFoto: Pixabay

Mycena chlorophos

Tato houba je nejzářivější, když je mladá – nejintenzívnější světlo vydává ve stáří jednoho až dvou dnů. Kromě toho dosahují teploty kolem 27 °C. Rod, do kterého patří, se považuje za nejzářivější.

Panellus stipticus

Tato houba září opravdu zvláštně. Žádná jiná svítící houba se jí nemůže vyrovnat. Najdeme ji na severoamerickém kontinentu. Tato houba má spoustu druhů, ale jen některé září naplno. Na denním světle přitom vypadají velice nenápadně.

Armillaria gallica

Tyto houby mají nažloutlou barvu a nachází se zejména na americkém kontinentu. Místo jejich výskytu je zejména v Michiganu, kam proudí davy lidí, aby toto světlo spatřili. Přesto však jejich záře není příliš výrazná, proto svítí mycelium.

Mycena luxaeterna

Nejčastějším místem výskytu této houby je Brazílie. Září pouze nohy houby (třeň). Tuto záři můžeme vidět pouze v noci, protože přes den je překonána slunečním světlem.

Mycena Haematopus

Právě tato houba se považuje za jednu z nejkrásnějších. Pokud je poškozena, vypouští kaučukovitou kapalinu. Běžným okem svit této houby jen neuvidíme, protože je velmi bledé a vyskytuje se zejména v myceliu. Najdeme je v Evropě a Americe.

Panellus pusillus

Tyto houby rostou na větvích stromů ve velkých svazcích. To je také důvod, proč jdou tolik vidět. Vyskytují se na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.

Omphalotus olearius

U této houby svítí kloboučky i mycelia. Jejich záře ale není nijak výrazná, abyste ji viděli, musíte být velmi pozorní. Jak stárnou, záře hub se snižuje. Najdeme je také na všech kontinentech (mimo Antarktidu).

Zdroj: https://flourishingplants.com/do-mushrooms-glow-in-the-dark/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!