23 velkých krajinářských nápadů pro malé dvorky

Dvorek

Ne každý je obdařen obrovskou terasou. Pro ty, kteří žijí v místech s omezenějším prostorem pod širým nebem, je nutné praktikovat promyšlený plán v menším měřítku. Ať už žijete v bytě, městském domě, v nájmu nebo v domě, který má více vnitřního prostoru než u zahrady, stále budete moci vytvořit dvorek s půdou, stromy, rostlinami, terasami, posezením a překrásnými vodními prvky. Jakmile začnete zkoumat, zjistíte, že pěstitelské styly a uspořádání jsou neomezené – pro každý drobný pozemek se najde terasa.

Dvorek před úpravou
Zdroj: Pixabay

Mezi myšlenky, které je třeba zvážit, zařaďte:

Kontejnerové zahrady: Jakmile potřebujete dokoupit půdu s živinami nebo máte prostor pod širým nebem, který je zpravidla dvorem nebo terasou, zahrňte do designu květináče, menší misky, repasované dřevěné krabice nebo kartony a urny.

Přemýšlejte o vertikálním prostoru: Pro pěstování sukulentů, bylinek, květin nebo dokonce zeleniny ve vertikálním držáku, který je připojen ke zdi, je obloha omezená. Rostliny lze zavěsit na tyčích, na střeše nebo dělicích se květináčích. Záleží jen na vás, co zasadíte a co funguje ve vašem prostředí. Bezstarostná veranda nebo paluba, která vám umožní klidný přechod do exteriéru a má voděodolné rostliny, které nevyžadují balík péče a živin.

Malá kuchyňka a jídelna: Chtěli byste grilovat? V případě, že to prostor dovolí, budete moci zahrnout základní gril, pult, chladničku pod širým nebem a skutečně vytvořit malý bylinkový kultivar, který bude obsahovat dochucovadla na místě. Obyvatelé měst pravidelně potřebují prostor pod širým nebem. Vysoké příčky a špalírové nebo popínavé rostliny nabízejí pomoc při vytváření pocitu odloučení. Našli jsme 23 různých plánů a uspořádání pro malé dvorky a venkovní prostory, od městských po venkovské a všechno ostatní mezi tím.

1. Menší dvorek s bazénem

Podívejte se například do Tucsonu, které disponuje okouzlujícími malými prostory. Stejně jako další arizonská města. Majitelé do svých plánů scén pro domy a terasy vnáší barvy oblohy, okolního území a přírody. Zkušeně propojují styly a materiály. Restaurují špičkový nábytek z poloviny století, včetně venkovských materiálů, nachází vynalézavé využití pro barevné dlaždice a spojují sochařské tvary a sukulenty. Ačkoli jejich komplexy se málokdy obejdou bez bazénu, majitelé těchto jednotek si přáli soukromý bazén.

Inspirujte se naplánovaným šokujícím modrým bazénem ze skleněných mozaikových dlaždic jako ústřední prvek dvora, s okrajem pro relaxační křesla v bazénu, když se teploty zvýší. Dalšími zajímavostmi jsou betonový vyřezávaný dvorek, zrezivělé ocelové desky a příčky, unikátní čtvercové příčky a revitalizovaná vintage hodovní souprava na verandě.

2. Jak vybavit dvůr, který patří k historickému domu

Německé město v Columbusu ve státě Ohio je čtvrť cihlových domů postavených v 19. století německými cizinci, která se od roku 1959 zachovává a revitalizuje. Malou terasu v lokalitě, která měla rozmazané betonové dlaždice a nadprůměrně velký stůl pro tisk, změnila jedna společnost na

utilitární, příjemný prostor pro nové majitele domů. Například jeden pán rozdělil prostor na dvě části: obývací pokoj pod širým nebem a jídelní kout, které byly obehnány habrovým a zimostrázovým plotem, aby tvořily blízkost a strukturu. Prostory načrtnuté ve spolupráci s odborníky zahrnují cihly a modrý kámen, materiály použité na fasádě pozoruhodného domu.

3. Co řeknete na Španělský bungalov

Po desetiletí se zahrady staly pro nás oblíbeným půdním krytem, aniž by se nad tím kdokoli zamýšlel. To platilo až do doby, kdy nepřetržité období sucha v Kalifornii a dalších suchých oblastech donutilo krajináře a majitele pozemků, aby přehodnotili trávu, která spotřebovává vodu, a přišli s jinými možnostmi. V rámci projektu Burrow Your Garden na malém dvorku jednoho z ostřílených bungalovů ve španělském stylu v kalifornském San Anselmu nahradil trávník tymián a další půdní krytiny a rostliny s nízkou spotřebou vody.

Součástí byla moderní arizonská dlaždicová cestička vedle malé verandy, která přetváří terakotové tóny, jež se nacházejí na jiném místě vně domu. Mezi další zajímavosti, které jsou neobvyklé, patří oranžové křeslo Fermob, barevná keramika a rostliny odolné vůči suchu, jako je lví ocas, levandule, rozmarýn, řebříček, yzop noční, převládající jahodník a různé sukulenty a dekorační tráva.

4. Proměna neuspořádaného dvorku v krásný kout s grilem

Co děláte, když váš dům nemá dvorek? Půjčíte si prostor, kdekoli ho objevíte. V tomto případě se autorka scény podívala na přední dvůr o rozloze 170 m2 pro její nemovitost. Výhoda je v přilehlém pobřeží. Promyšlený design zahrnoval dřevěnou palubu natřenou šedou barvou, aby vytvořil obývací pokoj s ohništěm. Jídelní zóna pod širým nebem má pod sebou rozloženou horninu (DG) a zdůrazňuje plamenný bojler a přípravný pult. Návrhář také zabudoval vodní fontánu k přehlušení silničního rozruchu a zároveň láká drobné ptactvo.

Zahrnul vestavěná sedadla ze dřeva a štuku, bezpečnostní živé ploty a mřížoví s jasmínem pro jeho poutavou vůni. Výzvou bylo vměstnat vše do tak malého prostoru, aniž by se obyvatelé cítili v prostoru překombinovaně, a vytvořit prostor výjimečně soukromý.

5. Zahrada, která obsahuje vířivku a gril

Rozpadající se paluba a touha osvobodit se od trávy vyprovokovaly majitele jednoho sanfranciského domu, aby se přihlásili do projektu designové společnosti. Terasa o rozloze téměř 139 m2 v současné době zdůrazňuje vířivku s vlastním sedadlem a vertikální výsadbou (zadní roh), ohnivý stůl, vestavěný gril, ocel – odolná proti povětrnostním vlivům a světelné řetězce. V tomto pohledu na dvoře vidíme cestu z betonových dlaždic zasazených do hrachové skály. Je tu perfektně zasazená relaxační řada se slunečníkem a vyobrazeným okolní krajiny. Stínící přepážka vířivky, sedátko a boční zástěna dvora byly vyrobeny ze starobylé paluby ze sekvojového dřeva.

Marinovaná žebra

Foto: Pixabay

Další část dvora

Ano, může se jednat o stejný dvůr na stejně malém prostoru, který načrtlo stejné studio pro dům v San Francisku. Při pohledu ze středu dvora směrem k domu uvidíte obývací pokoj pod širým nebem s krbovým stolem, jídelním koutem a malou zahrádkou.

Máte rádi Asijské prostředí? Můžete si ho snadno vytvořit

Podívejte se na různé návrhy, kterými se nebáli motivovat rozdělovači Bento Box pro svůj redesign terasy, která zdůrazňuje segmenty nebo přihrádky obložené kamenem, aby se do ekologické moderní rostliny dostala zajímavá struktura.

Řešíte malý dvorek?

Při práci s omezeným prostorem dokážete i vy vytvořit na terase domu místo s nízkými nároky na údržbu, která vyniká malým bazénem ze skleněných vláken, kompozitními palubami, rovnoměrným plotem pro bezpečnost a umělým nebo vypěstovaným trávníkem, či jinou krytinou!

Snažte se vytvořit dvorek vhodný pro rodiny s dětmi

Máte před sebou složitý úkol. A to, naplánovat terasu pro mladou rodinu, která by zahrnovala prostor pro hodování a posezení a zároveň prostor pro dva malé chlapce či dívky, aby mohli popustit uzdu svým tvůrčím pudům. Snažte se vysazovat na náspu pro děti ke hře vedle prolízaček modrou trávu a nekosenou kostřavu. Na stavbu plotu a lavičky použijte masivní červené dřevo, zatímco borovice dodávají měkkou krajinu a bezpečnost. Když se hračky nepoužívají, jsou uloženy v boxech z červeného dřeva pod lavicí.

Úhledný a vertikální dvorek

Jedna z určitých plánovacích skupin, které se specializují na malé dvorky, vytvořily naprostý skvost. Tato městská terasa o rozměrech 16 × 11,5 metru je společná pro tři byty, takže pro tvůrce je výzvou dostat se na ni po třech soukromých schodech, které vedou na dvorek. Vzhledem k tomu, že zde není žádný zdroj vody pod širým nebem, byly vybrány rostliny odolné vůči suchému období.

Mezi velmi vylepšené, úhledné a symetrické designové rostliny patří:

  • Lehký nábytek
  • Nové oplocení včetně vertikálních květináčů
  • Modrokamenná terasa
  • Umělý trávník

Malá zahrádka, na kterou se dá využít vyvýšených květináčů

Majitelé tohoto malého dvorku v oblasti uzavřeli smlouvu s KL Plans, která jim umožnila přestavět prostor pod širým nebem na vyvýšený pěstební prostor, ve kterém mohou pěstovat zeleninu a bylinky. Vybudování vyvýšených záhonů umožňuje rostlinám růst v kvalitní půdě, chrání je před městskými živočichy (jako jsou veverky a myši) a umožňuje snadné udržování zeleniny.

Organizované rozvržení dvorku, které posune prostor na novou úroveň

Verandu z nepravidelně tvarovaného arizonského dlažebního kamene nahradili architekti kvůli symetrii a organizaci obdélníkovými modrokamennými dlaždicemi v jasanovém provedení. Součástí byl i koordinovaný boční dvorek s použitím podkladového třepení a předem řezaných dlažebních kostek. Útulná veranda zdůrazňuje vestavěné posezení a charakteristické plynové ohniště s betonovou deskou a křišťálovým ohnivým sklem. Nevyužité rostliny zahrnují japonský javor a Pittosporum ‚Silver Sheen‘.

Přestavěný dvorku u paneláku

Učitelský pár, se rozhodl přestavět svůj dvorek, který se nachází u paneláku, protože si chtěli posedět s dětmi na čerstvém vzduchu. S pomocí odborníků byla terasa izolována do tří rozsahů s odlišnými úrovněmi. V této oblasti dvora poskytuje geometrická pergola stín a vytváří pohodlnou oblast k posezení na palubě z ipe. Vyvýšené záhony z vyskládaných kamenů jsou osázeny směsí keřů, trvalek a efektních travin nenáročných na údržbu. Majitel dvorku zahrnul špičkovou, lehkou pohovku a konferenční stolek pod širým nebem, které působí jako z poloviny století.

Chcete prostor pro zábavu a pro hoštění návštěvy

Další terasa byla předělána jako prostor pro zábavu a odpočinek. Veranda z modrého kamene, vlastní ploché pěstební boxy s kolečky pro přenosnost a oplocení z Ipe doplňují kuchyň pod širým nebem a oblast k posezení s ohništěm. Jejich úkolem pro tento prostor bylo použít správné rostliny pro široce se pohybující režim slunce a stínu po celém dvoře. Kromě bohaté směsi kvetoucích letniček a trvalek se použila sladká bramborová réva, trubačovitá réva, japonský javor, okrasné trávy a dříny. Vše je připraveno s mechanizovaným nízkonapěťovým osvětlením a rozvody kapkové vody.

Jak zabudovat altán do krajiny?

Oslnivý dřevěný altán je ústředním prvkem terasy v zajímavém městečku v Pensylvánii, kterou načrtla úspěšná designová společnost. Díky čalounění, polštářkům a kvetoucím rostlinám, které spolu ladí, je tento prostor důvěrný a poutavý.

Foto: Pixabay

Útulný dvorek s posezením a lehkým osvětlením

Toto je další nejlepší místo, kde si můžete vychutnat různé večerní hry, a to ani nemusí být vaše terasa v centru Chicaga. Tento přímý plán zdůrazňuje verandu, která byla vyrobena z dlažby, Ipe, tmavé oceli a matného skla v oplocení, hliník práškově lakovaného květináče, a ohniště a grilovací zóna jsou obklopeny Ipe. Osvětlené kruhy lze vyvážit tak, aby se měnily barvy pro příležitosti nebo sportovní přenosy v televizi.

Přírodní zahradní dvůr plný rostlin

Hromada lidí je vedená přesvědčením, že zahrady by se měly důsledně prolínat s životem jejich majitelů. Proto se můžete snažit vytvořit pro svůj dům neformální venkovní prostor. Ten bude vyzdvihovat běžné materiály, jako je kámen, vedle rostlin, které vytvářejí bohatý soukromý prostor. Přímočaré, klasické motýlí židle a ohniště jsou obklopeny andělskou trubkou a levandulí, mimo jiné rozvíjejícími se věcmi.

A teď něco jen pro zajímavost – Luxusní vzhled dvorku pro bohaté

Italský archtekt vytvořil stejnojmennou nemovitost Lissoni v The Ritz-Carlton Homes, Miami Shoreline, sedmiakrový pozemek s více než 100 bytovými jednotkami a omezenou sbírkou 15 samostatných nemovitostí. Tento luxusní byt vyniká malým, bohatým dvorem s tropickým aranžmá (včetně orchidejí), soukromým bazénem bez omezení (nemovitost má navíc bazény v areálu) a terasami, které jsou otevřené pomocí skleněných vchodů od podlahy ke stropu.

Posezení
Foto: Unsplash

Nádvoří se zónami

San Diego má jedno z nejdokonalejších podnebí ve Spojených státech (nebo kdekoli jinde), a proto majitelé tohoto domu v Encinitas hledali pomoc u Imagine Scene Studio, aby ze svého prostoru terasy vytěžili maximum. Dvůr je rozdělený do zón nebo segmentů. Zahrnuje trávník pro domácí mazlíčky a děti, ohniště s neformálním posezením. Samozřejmě i zabezpečený obývací pokoj pod širým nebem, jídelní oblast a vodní světlo, to vše obklopené nenáročným uspořádáním.

Využijte různé květináče

Do dvorku můžete zabudovat moderní oplocení, verandu s lehkým nábytkem a vyvýšený záhon, které nebudou pouze svým majitelům rozvíjet rostliny, ale dělají rozdíl pro zastínění přilehlé vyvýšené filtrační oblasti. Nezapomeňte na lehké posezení, a pokud máte stále místo, postavte si udírnu nebo zabudujte gril!

Rohový dvorek, může být také pohodlný

V rohu terasy bylo před rozvinutým keřem hortenzií umístěno sedátko z kompozitního dřeva, které tvořilo poutavý výklenek. Prostor si můžete upravit i jinak. Ale v prostoru by se mělo zdůraznit sedátko, které je usazeno na kamenném polštáři a tím tvoří rovnou plochu. Osázené květináče ročními barvami lze pravidelně obměňovat.

Vytvořte čistý design dvorku s čistou linií

Symetrie, geometrický půdorys a organizace jsou pravidelně klíčem k plánování malých zahrádek. Čistá scenérie byla poháněna pozdější rekonstrukcí interiéru u tohoto majitele domu – moderní a využívající čisté linie – k rozšíření obytného prostoru na dvorek. Verandu vyčistěte modrým kamenem se spárami z modré třísky. Bezpečnostní plot je zmírněn středně velkými stromy, jako jsou japonské javory, ve spojení s břízami a smrky, zatímco zimostráz, rododendron, arborvitae a pachysandra jsou celoročně zajímavé.

I super malý dvorek může být proměněný v sen – designér se překonal!

Andrew Shepherd ze společnosti Magic Landscaping dostal za úkol vytvořit zahradu pro historický dům v Englewood Cliffs v New Jersey.

Výzva: Dům neměl vůbec žádný dvorek. To, co tam bylo, bylo asi 0,6 m hluboké a asi 3 metry široké. Obsahem projektu bylo vytvořit zajímavé, krásné, soukromé a intimní prostory, aby rodina mohla chodit ven a trávit čas společně. Pomocí kombinace vápencových balvanů, delawarského štěrku, cedrového mulče a bujné zeleně vytvořil Magic pohádkové cestičky. Stejně jako ohniště, trampolínu pro děti a jídelní kout.

Zdroje info: thespruce.com, instagram.com

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.