Známý neznámý černý česnek

Černý česnek

Česnek se řadí mezi potraviny, bez nichž bychom si nejspíše svůj jídelníček nedokázali představit. Většinou používáme jeho tradiční podobu, nicméně v posledních letech získal značně na oblibě černý česnek. Právě on už dlouhá léta patří do asijské kuchyně a používá se zcela běžně. Vyznačuje se skvělými vlastnostmi, absencí velkého zápachu a samozřejmě vynikajícími vlastnostmi. Jak vlastně vzniká? Jako má chuť? V čem spočívají jeho skvělé účinky na zdraví? Na všechny tyto otázky postupně odpovíme.

Žádná zvláštní odrůda

Pokud si myslíte, že černý česnek představuje nějakou specifickou odrůdu, jste na omylu. V podstatě je to klasický česnek Allium sativum. Jenom jeho zpracování není standardní. Výroba probíhá následovně. Nejprve se vyberou palice česneku a dají do specifické krabice. V tomto boxu jsou zavřené zhruba od 60 do 90 dnů s tím, že teplota se pohybuje mezi 60 až 77 °C. Vznik černé barvy není dán fermentací, jelikož nepůsobí kvasinky. Dochází ke specifické reakcí označované jako Maillardova. Vzniká tak charakteristické chuť, vůně a především barva. Tato reakce se tradičně využívá i u pekařských výrobků. Podobně vzniká třeba u chleba křupavá krusta kůrky. Během samotné přípravy jsou využité ještě některé další látky.

Na zápach zapomeňte!

Možná už tato věta mnohé česnekové gurmány zarazí a dál číst nebudou. Černý česnek ztrácí maximální ostrost a štiplavost toho klasického. Chuť je velmi jemná a spíše nasládlá. Jemné česnekové aroma je citelné, nicméně chutná spíše po melase, skořici, vanilce či rozinkách. Co se týká samotné konzistence, ta nápadně připomíná želé. Vynikající je do sladkých i slaných pokrmů. Údajně se z něj dokonce vyrábí i pivo!

Černý česnek

Gejzír zdraví

Černý česnek je skvělým antioxidantem. Dokáže posílit imunitu a podpořit činnost srdce. Výborný je i pro snížení krevního tlaku. Pozitivně působí na stav pokožky. V obchodech se prodává především jako doplněk stravy. Jinak se dá sehnat i přímo ve vypěstované podobě. Cena je ale hodně vysoká. Připravit se dá i doma, je ovšem třeba znát přesný postup.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.