Známá neznámá okrasná kapusta

Okrasná kapusta není na mnoha zahradách až tak častým hostem. Mnozí z nás znají recepty z kapusty, která se ale pěstuje pro užitek a nikoli pro svůj vzhled. V momentu, kdy se zahrada pomalu připravuje na zimu, dokáže tento typ kapusty vytvořit doslova kouzelný koutek, kam se budete rádi vracet.  Okrasná kapusta k nám přišla z Japonska a postupem času bylo vyšlechtěno i v našich podmínkách několik odrůd. Podívejme se tedy na tuto okrasnou rostlinu podrobněji a poukažme si na pravidla jejího pěstování.

Podzimní karneval barev

V momentu, kdy noční teploty spadnou pod 10 stupňů Celsia, začíná docházet ke zbarvování okrasné kapusty. Mrazíky jim nijak neuškodí a naopak pomohou ve vybarvování. Střed růžic je typický zejména růžovou, jemně červenou nebo bílou barvou. Postupně k okraji i syté barevné odstíny pomalu slábnou. V létě bychom tuto okrasnou rostlinu pravděpodobně přehlédli. Od září až do zimy je ale středobodem pozornosti.

Zásady pěstování

Pro pěstování okrasná kapusta není nijak náročnou rostlinou. Vysévat ji můžete od poloviny měsíce května až klidně do konce června. Rostliny okrasné kapusty přímo v hrnku ale můžete klidně zakoupit již v podzimních měsících. Péče se podobá standardnímu pěstování užitkové kapusty. Unikátní a speciální odrůdu představuje Pigeon F1 vyznačující se dvoubarevným květenstvím.

Vyberte správnou sazenici

Velmi důležité je vybrat tu správnou sazenici. U té je třeba dát pozor na dobře vyvinutou růžici a na nepoškozené listy. Kořenový systém musí být maximálně hustý, ale ne přehuštěný. V tomto případě totiž dochází ke zpomalení růstu, a to i poté, co okrasnou kapustu vysadíte na záhon. Na první pohled tuto skutečnost poznáte jen velmi těžko. I tak vám ale nakonec vyroste krásná rostlina, na kterou bude radost se dívat.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.