Žluté listy lopatkovce: zbavte se jich navždycky

Spathiphyllum

Lopatkovec čili toulcovka je rostlina, kterou označujeme latinským jménem Spathiphyllum. Vyznačuje se tmavě zelenými listy a bílými květy neobvyklého tvaru. Její výhodou je to, že vyžaduje jen několik základních podmínek, a pak se jí daří dobře. Vhodná je i pro začátečníky. Bohužel velmi často se u této rostliny vyskytuje stejný problém: listy žloutnou, postupně se zbarvují dohněda až dočerna. Co je příčinou této nepříznivé změny?

Zálivka

Každá rostlina má různé preference na zalévání, nejinak je tomu u lopatkovce. To, jak často bude třeba rostlinu zalévat, závisí také na tom, v jakých podmínkách ji pěstujete. Pokud je ve vlhčím prostředí, bude vyžadovat méně častou zálivku. Nesprávná zálivka je problémem zejména u těch rostlin, které máme teprve krátce. Není ale problém si s tímto problémem poradit. Zalévat bychom neměli tvrdou vodou z kohoutku. Ideální je zalévat dešťovou vodou, není-li k dispozici, nechte vodu z kohoutku aspoň 12 hodin odstát.

Lopatkovec
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Foto: Freeimages

Nekvalitní zálivka

Černé listy lopatkovce jsou způsobeny nedobře provedenou zálivkou. Nejprve se to projeví na špičkách a okrajích listů. Pokud bychom nereagovali, černé skvrny by se začaly objevovat po celé ploše listů. Problémem může být nedostatečná vlhkost vzduchu, která způsobuje hnědnutí listů, nebo naopak příliš velká zálivka. O který problém se jedná, poznáte podle stavu substrátu: je-li těžký a mokrý, problémem je přelití rostliny. Taková půda neumožňuje kořenům dýchat. Ty pak mohou hnít a s nimi odumírá celá rostlina.

Jak zachránit přelitou rostlinu?

Pokud rostlina projevila svou nespokojenost žloutnutím až hnědnutím listů, zkontrolujte, zda jí neraší mladé listy. Pokud ne, můžete ji bez výčitek svědomí vyjmout ze stávajícího substrátu. Očistěte kořeny a ty poškozené odstraňte. Můžete použít nějaký fungicid. Pak rostlinu vložte do čerstvé zeminy. Poté zaléváme střídmě. S dalšími ošetřením čekáme, až si rostlina v novém květináči zvykne.

Nedostatečná zálivka

Lopatkovec dokáže projevit také nespokojenost s nedostatečnou zálivkou. Krátkodobé období sucha jednou za čas vám rostlina pravděpodobně odpustí (je-li v dobré kondici). Pokud je ale v nevyhovujících podmínkách delší dobu, může se její touha po vodě projevit opět na listech rostliny. Ty začnou žloutnout a usychat. Zalévat tedy musíme tak, aby rostlina měla vody dostatek (nikoli nadbytek či nedostatek). Uděláte to nejlépe tak, že zaléváme v menších dávkách vždy, když horní vrstva substrátu uschne.

Škůdci

Dalším důvodem žloutnutí listů mohou být škůdci – zejména svilušky. Objevují se zejména v topné sezóně, kdy je vlhkost vzduchu nižší. Napadené listy odstraňte a zvyšte vlhkost vzduchu kolem rostliny (stříkejte ji vodou, dejte pod ni misku s kameny a vodou, dejte ji do společnosti jiných rostlin apod.). Na svilušky zabírá také koupel v mýdlové vodě.

Suchý vzduch

Také samotný suchý vzduch může způsobit žloutnutí a hnědnutí listů. Opět zejména v topné sezóně. V tomto případě je ideální opět zvýšit vlhkost vzduchu.

Průvan

Také průvan může za změnu listů lopatkovce. Měli bychom ji tedy pěstovat mimo okenní parapet, kde pravidelně otvíráme okno k větrání.

Mnoho hnojiva

U hnojení není více lépe. Vždy dodržujte pokyny výrobce a také preference vaší rostliny. Příliš mnoho hnojiva může způsobit hnědnutí špiček listů. Hnojivo používáme jednou za dva týdny v období od dubna do září.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-skrzydlokwiat-dlaczego-liscie-zolkna-brazowieja-i-robia-sie-,nId,5797869

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!