Žlutá vajíčka na listech: zakročte co nejdříve!

Mandelinka

Najít žlutá vajíčka na listech znamená, že rostlina již byla napadena. Správnou identifikací škůdce můžete lépe rozhodnout, jak s nimi zakročit. Žlutá vajíčka kladou můry, mšice, mandelinka bramborová, blýskavka kukuřičná, kovolesklec cizokrajný a svilušky. Vajíčka tohoto hmyzu mají stejnou barvu, ale mohou se lišit svým tvarem a velikostí. Mohou být kulatá, podlouhlá, průhledná či neprůhledná. Kladeny mohou být samostatně, ve shlucích nebo obrovských skupinách, podle toho, jaká je míra predace. Často se z tisíce vajíček vylíhne jenom několik larev, které se živí rostlinou, než jsou schopny migrovat.

Žlutá vajíčka a jejich odlišnosti

Podle toho, o jaký druh hmyzu se jedná, se jednotlivá vajíčka mohou lišit:

  • Můry kladou vajíčka obvykle na horní stranu listů.
  • Mšice mají tendence napadat okrasné rostliny, jako jsou růže nebo pivoňky. Mohou způsobit zastavení jejich růstu. Kladou vajíčka na horní i dolní stranu listů.
  • Mandelinka bramborová se vyskytuje zejména na rostlinách brambor. Jejich jasně žlutá oválná vajíčka můžete najít na povrchu listů. Na jednom listu je jich asi 20.
  • Kovolesklec cizokrajný má žlutobílá vejce, které mají asi 0,6 mm v průměru a 0,4 mm na výšku. Jsou kladena na spodní stranu listů.
  • Blýskavka kukuřičná je můra hnědošedé barvy. Rostlinu poškozují její housenky, které se líhnou z vajíček kladených na květy i listy.
  • Svilušky kladou vajíčka na spodní stranu listů, mají světlou barvu, s postupem času žloutnou. Na jednom listu jich může být přes sto.

Vajíčka

Foto: Pixabay

Jsou vajíčka pro rostliny škodlivá?

Samotná vajíčka pro rostlinu obvykle škodlivá nejsou, pokud nedojde k jejich vylíhnutí. Pravdou ale je, že přítomnost vajíček na listu může u některých rostlin vyvolat hypersenzitivní reakci. To znamená, že listová tkáň v oblasti okolo vajíček odumře, což vede k vysychání nebo padání vajíček. Jedná se o obranný mechanismus, které některé rostliny využívají. Hypersenzitivní reakce je vyvolána změnami ve fotosyntetické aktivitě listů a sekundárním metabolismem a růstem rostliny.

Prevence žlutých listů

Listy pravidelně zamlžujte, aby byly vlhké. Tak bude mít hmyz ztížené podmínky a pravděpodobně nebude klást vajíčka na takové listy. Snažte se udržovat své rostliny v co nejlepším možném stavu.

Odstranění žlutých vajíček

Kromě použití chemických postřiků je k dispozici ještě několik možností, jak se vajíček zbavit. Tou první je spolehnout se na přirozené nepřátele. Je známo, že slunéčko sedmitečné si rádo pochutnává na mšicích. A takových „nepřátelství“ je v přírodě mnohem více. Vajíčka můžete odstraňovat v řadě případů také ručně nebo prostřednictvím podomácky vyrobených sprejů. Do rozprašovače stačí například nalít vodu s trochou mýdla a toto na vajíčka nastříkat.

Zdroje info:

https://mosquitojoe.com/blog/insect-egg-identification/

https://flourishingplants.com/yellow-eggs-on-leaves/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!