Zkoušeli jste někdy dietu na očistu jater? Pomáhají mnohé bylinky

Játra

Odborníci ze společnosti Golden TreeGolden Tree upozorňují, že očista jater není žádná legrace. Zeptat se můžete těch, kteří se s diagnózou ztučnění jater již někdy setkali. Pokud vás tato diagnóza potkala a chtěli jste se dozvědět více o očistě jater, možná jste již slyšeli o starém lidovém návodu, kterým je „očista jater olivovým olejem“.

I když tato metoda nemusí být vždy podporována tradiční lékařskou vědou, někteří lidé na ni nedají dopustit, jako na způsob detoxikace organismu a podpory celkového zdraví. Ačkoli se můžete setkat s rozporuplnými názory na toto téma, může stát za zvážení jako součást celkového očistného plánu. Kdo ví?

Potraviny, které je vhodné jíst a potraviny, kterým se vyhnout při ztučnění jater

Ztučnění jater je stav, kdy se v játrech hromadí tuk, což vede k zánětu a zvýšenému riziku závažných zdravotních problémů. Nejčastější příčinou je nadměrné užívání alkoholu nebo jiné formy toxicity jater, například vystavení se toxinům ze životního prostředí. S tukovým onemocněním jater souvisí také obezita a cukrovka. Vznikem tohoto onemocnění jsou především ohroženi lidé, kteří jsou obézní nebo mají cukrovku 2. typu.

Mezi další příčiny ztučnění jater patří:

 • virové infekce, jako je hepatitida B a C,
 • vysoká hladina cholesterolu,
 • podvýživa,
 • rychlý úbytek hmotnosti,
 • některé léky,
 • včetně steroidů a estrogenů,
 • inzulinová rezistence a
 • již existující metabolické poruchy.

V některých případech se u člověka mohou vyvinout ztučnělá játra v důsledku genetiky nebo jiných neznámých příčin.

U osob, které trpí ztučněním jater, jsou důležitými kroky k prevenci nebo zvrácení tohoto stavu změny životního stylu, jako je:

 • snížení konzumace alkoholu,
 • pravidelné cvičení,
 • vyhýbání se nasyceným tukům a mastným kyselinám,
 • kontrola hladiny cukru v krvi a
 • udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Na prevenci a očistu jater může být také prospěšná konzumace většího množství rostlinných potravin s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou zelená listová zelenina, ořechy, fazole, celozrnné obiloviny, a zvýšení spotřeby omega-3 mastných kyselin obsažených v doplňcích stravy s rybím tukem.

Kromě toho se předpokládá, že některé byliny – například ostropestřec mariánský – pomáhají chránit játra před poškozením, způsobeným volnými radikály nebo toxiny.

Očista jaterFoto: Shuttestock

Bylinné prostředky pro léčbu ztučnělých jater a ledvin

Očista jater a ledvin je důležitou součástí udržování celkového zdraví. Játra pomáhají filtrovat toxiny a odbourávat tuky, zatímco ledviny pomáhají odstraňovat z těla odpad a přebytečné tekutiny. Zdravá strava, cvičení a vyhýbání se některým potravinám a nápojům mohou pomoci udržet správnou funkci obou orgánů.

Detoxikační dieta může být prospěšná pro ty, kteří chtějí detoxikovat svá játra a ledviny. Tento typ diety na očistu jater a ledvin obvykle zahrnuje konzumaci potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy a semena. Konzumace velkého množství těchto rostlinných potravin pomáhá vyplavovat z těla toxiny. Kromě toho je důležité vyhýbat se zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků. Kromě zdravé stravy pomáhá vyplavovat toxiny z těla také pití velkého množství vody.

Na očistu jater a ledvin lze použít také bylinné doplňky stravy. Ostropestřec mariánský je známý svou schopností chránit játra před poškozením způsobeným volnými radikály nebo toxiny; kořen pampelišky může poskytnout základní vitaminy a minerály, nezbytné pro zdraví ledvin; kurkuma má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají snižovat záněty; a kořen lopuchu podporuje zdravé trávení tím, že podporuje tok žluči v játrech.

V případech, kdy změna životního stylu nestačí ke zlepšení celkové funkce obou orgánů, mohou lékaři doporučit lékařské zákroky, například dialýzu. A konečně, jednou z nejčastěji používaných metod očisty jaterpoužívaných metod očisty jater je proces zvaný „proplachování jater“, který spočívá v pití směsi olivového oleje a citronové šťávy (tzv. „očista olivovým olejem“) s cílem vyplavit z orgánu toxiny.

Jak provádět očistu jater olivovým olejem

Proces očisty jater spočívá v pití směsi extra panenského olivového oleje a čerstvě vymačkané citronové šťávy, obvykle ráno před konzumací čehokoli jiného. Tato kombinace pomáhá změkčit všechny těžko stravitelné tuky, odbourat toxiny a vyplavit je z těla. Pomáhá také nastartovat metabolismus a zvýšit hladinu energie v těle, zmírnit záněty, zlepšit trávení a podpořit lepší funkci jater.

Při jaterní očistě pomocí olivového oleje je důležité používat kvalitní organický extra panenský olivový olej lisovaný za studena. To zajistí optimální výživové přínosy i maximální detoxikaci. Kromě toho je důležité vybírat pro tento proces pouze čerstvé citrony, protože obsahují enzymy, které mohou pomoci rychle a účinně odbourávat tuk.

Množství oleje použitého při tomto očistném procesu by mělo být stanoveno na základě hmotnosti, věku a pohlaví jedince. Obecně platí, že dospělí by měli vypít 8 uncí (asi 1/2 šálku) směsi denně po dobu nejvýše 7 po sobě jdoucích dnů v kuse. Děti nebo osoby s menšími tělesnými rozměry mohou užívat 4 unce (1/4 šálku) denně po dobu maximálně 3 dnů po sobě. Dále se doporučuje, aby se jedinci během těchto 7 dnů zdrželi konzumace potravin bohatých na nezdravé tuky, jako je červené maso nebo zpracované potraviny, protože ty mohou narušit správnou detoxikaci jater.

Při očistě jater olivovým olejem je také důležité sledovat reakce vlastního těla; pokud se objeví nepříjemné vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo zvracení, je nejlepší okamžitě přestat a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

Těhotné nebo kojící osoby by tento typ očisty neměly provádět bez předchozí konzultace s lékařem kvůli možným rizikům spojeným s požitím velkého množství olivového oleje v těhotenství nebo při kojení.

Náhledové foto: Shuttestock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.