Žilnaté rostliny, které zajistí úžasnou estetičnost místnosti: Jaké si pořídit domů?

kvetina

Rostliny v interiéru dokáží s estetickou stránkou větší kouzlo než kdejaká dekorace. Mimo krásného vzhledu a dekorování, nám nabídnou také čistší vzduch a radost. Pokud i vy patříte k lidem, kteří rádi pěstují pokojové rostliny, máme pro vás několik tipů, které svou okouzlující kresbou na listech nejen zkrášlí prostor, kde bude květina umístěna, ale také při pohledu na ně vám vykouzlí úsměv na tváři. A pokud vám navíc řekneme, že tyto krásky nejsou nikterak náročné na péči, bude radost o to větší.  

Hypoestes

Hypoestes nebo-li podrostovka je půvabně zbarvená rostlinka s působivou žilnatostí, která může nést odstíny bílo-zelené, bílo-růžové a bílo-červené. Když tyto tři zmíněné odstíny nakombinujete do jedné dekorační vázy, estetičnost bude opravdu působivá. Teplota pro tuto rostlinu by neměla být nižší než 18 °C a vyšší než 25 °C. Co se týče umístění, postavte ji na místo, kde bude hodně světla, avšak ne přímé sluneční paprsky, listy rostliny by se mohly spálit. Myslete na to, že čím více světla bude mít, tím krásnější a výraznější budou její listy. Substrát potřebuje dokonale propustný, takže rašelinná zemina bude skvělou volbou. Zálivka v období vegetace by měla být vydatnější. Má také ráda vyšší vzdušnou vlhkost, proto je dobré zeminu udržovat vlhkou, ale ne mokrou.

podrostovka
Foto: Pixabay

Iresine

Iresine nebo-li irezína vás může okouzlit svými listy v zeleném, červeném a vínovém odstínu. Velkou výhodou je, že ji můžete pěstovat jak doma, tak i venku. I u této mexické krásky platí pravidlo, že čím více světla má, tím více se vám odmění svou pestrobarevností. Tato rostlina je u nás hojně pěstovaná jako jednoletka, ale nemusí být. Pokud ji budete mít venku, na zimu ji dejte domů. Pokud ji budete mít v domě či bytě stále, těšit se z ní můžete opravdu dlouho. Jelikož tuto rostlinu specifikuje velké množství listů, které potřebují dostatek vody, substrát bychom měli udržovat stále vlhký, a to od jara do podzimu. V zimě zálivku musíme omezit. V sezoně také přidáváme do zálivky jednou za čtrnáct dní tekuté hnojivo pro rostliny s okrasnými listy.

begonie-kralovska
Foto: Pixabay

Begonie

Begonie nebo-li begonie královská, Begonia rex, je nejen rostlina s půvabnými květy, ale také se zajímavými listy. Existuje jich velké množství a právě zmíněná rostlina je nejzajímavější svými listy, které jsou úchvatně zbarvené do bílo-růžova nebo růžovo-vínova, zeleno-vínova a tak dále. U těchto rostlin je naopak velmi důležité dbát na to, abychom je nepřelili, jinak jim začnou uhnívat kořínky a rostliny uhynou. Co se týče umístění, má ráda polostinná stanoviště a humózní a mírně kyselý substrát, který je taktéž dokonale propustný. Během vegetace je také přihnojujte hnojivem pro balkonové rostliny, a to jednou za týden.   

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-12055-podrostovka-listnata-hypoestes, https://www.zahradnictvi-flos.cz/begonia-hybrida-rex-evening-glow-begonie-kralovska-rex-evening-glow.html,  https://www.thespruce.com/grow-blood-leaf-indoors-1902571

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)