Prořezávání jabloní a hrušní: Jednoduchý tip pro začátečníky

Prořezávání

Ačkoli je prořezávání ovocných stromů obávanou činností, není se čeho obávat. Existuje totiž jen několik základních pravidel, která když se budou dodržovat, zajistí dobrý výsledek. Prořezávání se nemusíme obávat, protože zejména ovocné stromy snáší řez velice dobře a drobné i větší chyby vám odpustí. Zde je několik základních pravidel, podle kterých postupovat při řezu stromů.

Prořezávání v zimě nebo na jaře?

Abyste svému stromu uškodili co nejméně, je důležité správné načasování. Ovocné stromy, jako je jabloň nebo hrušeň, bychom neměli prořezávat ve vegetačním období, ale v období klidu. To nastává, když už je venku chladno a ráno jsou viditelné mrazíky. Prořezávání švestek se ale provádí ještě o něco později. Prořezávání po opadu listí je výhodné v tom, že dobře vidíte směr, kterým větve rostou. U jabloní a hrušní je typické to, že se košatí všemi směry. Při prořezávání se tedy zaměříme na to, abychom odstranili větve, které rostou do kříže.

Řez stromů

Foto: Pixabay

Co je potřeba k prořezávání?

V den, kdy neprší, se můžete pustit do práce. Budete potřebovat zahradnické nůžky, čepelová prořezávací pila, zahradnické rukavice a žebřík. Nůžky i pila by měly být sterilní a ostré. Budete-li prořezávat několik stromů, je dobré nástroje po dokončení každého stromu náležitě očistit, abyste si nešířili případnou chorobu napříč zahradou.

Jakým způsobem prořezávat?

Jabloně a hrušně je možné prořezávat stejným způsobem. Mladé stromy řežeme jen v malém množství. Obvykle ani není důvod k tomu, abychom odstranili velké množství větší najednou, protože koruna bývá dostatečně vzdušná a zdravá. Teprve po čase je možné pozorovat, jakým způsobem větvení strom poroste. U mladých stromů se zaměřujeme na odstranění nemocných, zlomených nebo odumřelých větví. Takto ostatně začínáme i u již vzrostlých stromů. Dospělé stromy prořezáváme jednou za rok, vždy v době vegetačního klidu.

Jaký je postup prořezávání?

Zde je jednoduchý postup prořezávání:

  1. Začněte odstraněním odumřelých, poškozených a nemocných větví. Takové větve mají suché dřevo, poškozenou kůru nebo se na ní nachází zaschlé pupeny. Odumřelé větve řežeme až u nejbližší boční větve.
  2. Nyní se zaměříme na příliš hustá místa. Odstraňujeme zejména ty větve, které ukazují k nebi nebo visí dolů pod nepřirozeným úhlem. Zbavujeme se i větví, které rostou poblíž kmenu stromu.
  3. Přišel čas odstranit křížící se větve, zejména ty, které se o sebe třou. To totiž oslabuje strom a hrozí zlomením. Každé zlomení je pak vstupním místem pro bakterie.
  4. Přistupte k odstranění větví, které brání přístupu světla a vzduchu.
  5. Mladé výhonky odstraňujeme těsně před pupenem.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zimni-rez-jabloni-a-hrusni-30000105.html

https://www.mountfield.cz/poradna/jak-prorezavat-ovocne-stromy-a-kere

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!