Získání semen z rajčat: ideální způsob, jak připravit bohatou úrodu v příští sezóně

Rajčata

Na rajčatech je nejlepší to, že se dají snadno vypěstovat. Navíc v každém jednom plodu najdete spousty nových semínek, která se dají připravit a použít k pěstování rostlin v příští sezóně. Nenechte se zmást! Také v domácích podmínkách můžete získat semínka pro zdravou a bohatou úrodu, aniž byste je museli kupovat. Vždyť tímto způsobem to dělali naši předkové celé generace. Jak na to konkrétně u rajčat?

Semena v rajčatech

Semena v rajčatech známe všichni a nemáme problémy s jejich konzumací. Některé recepty však volají vyloženě po vnější dužině bez použití šťavnatého vnitřku. A to je skvělá příležitost pro získání vlastních semínek. Může to být pracné, ale zvládne to každý. Semena sklízíme z rajčat, která jsou úplně zralá (nikoli ze zelených rajčat nebo těch, která jsme nechávali dozrát doma na konci sezóny). Uděláte to jednoduše tak, že rajče rozkrojíte na půl a vydlabete z nich semínka. Ta dejte do sklenice.

Rajčata

Foto: Pixabay

Fermentace semínek

Je pravděpodobné, že semínka se vám nepodařilo separovat od dužiny. To je v pořádku. Přidejte k semínkům asi 150 ml vody, aby semínka plavala. Přikryjte je a nechte v teple po několik dnů. V rámci tohoto časového období prochází semínka procesem fermentace. Ten je ukončen, když je dužina pokryta plísní a semena se usadí na dně nádoby (proto je dobré použít průhlednou nádobu). Tuto vrstvu plísně odstraňte a semena vyjměte a důkladně opláchněte. Všechny kousky dužiny a plísně musí pryč.

Sušení semen

Když získáte čistá semena, můžete je nechat uschnout. Poté je dejte do vzduchotěsné nádoby. Takto budou připravená na příští sezónu. Zasadíte je stejným způsobem, jako semínka, která byste si jinak museli koupit ze zahradního centra nebo jakéhokoli jiného obchodu. Pamatujte si, že nejsou o nic horší!

Zdroj:

https://living.iprima.cz/zahrada/sezona-rajcat-je-v-plnem-proudu-podporte-jejich-urodu-ulozte-je-na-zimu
https://www.tomatobible.com/late-season-tomato-harvest

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!