Řízkování růží: Růže si nařízkujte právě teď, vyzrálé výhony se chytají nejlépe

Růže

Řízkování růží: Máte doma růžový keř, který byste si rádi namnožili a přemýšlíte, kdy na to bude ta správná doba? Množení růží není těžké, ale musíte vybrat správný čas a techniku. Pokud vše uděláte správně, budete mít na jaře krásný základ budoucího růžového keře.

Na konci léta je třeba se o růže správně postarat. Pokud se na nich objeví známky nemoci (například rzivost nebo padlí), musíte včas zasáhnout správným postřikem. Stejně důležité je i odstranění suchých květů a celkově odkvetlých větviček. Růže pak nebude mít tendenci tvořit plody, což ji nebude vysilovat. A čas je také na poslední dávku hnojení a v případě potřeby i zálivku.

Růže

Foto: Pixabay

Jak na správné řízkování růží

Na konci léta však zároveň vyzrávají výhony těchto keřů, takže je možné je bez obav odebrat a vytvořit řízky. A jak na to? Technik je více, můžete použít jednu osvědčenou. Vyzrálé větvičky, které ještě nekvetl, nastříhejte na menší dílky tak, aby na každém byly dva až tři páry listů. Konce seřízněte do 45 ° a namočte do práškového stimulátoru, pokud ho máte. Následně řízky zapíchněte na vhodné místo v zahradě, lehce zalijte a překryjte velkou sklenicí od okurek. Ty vytvoří miniskleník, takže se o ně až do jara nemusíte starat, nanejvýš je občas lehce zavlažte. Kryt nenazvedávejte, nechte růžím klid. Můžete to udělat až na jaře, kdy je třeba řízky postupně přivykat na venkovní teplotu.

Zpočátku kryt odkrývejte jen několik minut, postupně intervaly prodlužujte. V tomto období také uvidíte, zda se růže takříkajíc chytly nebo ne. Od poloviny léta je pak můžete začít přihnojovat.

Kdy neodebírat řízky v létě

Jedna výjimka při řízkování růží ale platí – pokud jsou rostliny napadeny rzivostí (nebo je teoretická šance, že by mohly být, i když příznaky zatím nejsou patrné), pak se pozdně letní termín odběru řízků nehodí, protože se jen obtížně ujímají. V tomto případě je vhodné řízky naopak odebrat na jaře a před vysazením adekvátně ošetřit.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/narizkujte-si-ruze-rizky-odebrane-zacatkem-leta-zakoreni-do-konce-prazdnin, https://www.nasdum.eu/navod-jak-si-narizkovat-oblibene-ruze-prave-ted-je-idealni-cas/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)