Pěstování plaménku je nenáročné – když má kořeny ve stínu, poroste i na sluníčku

Plamének

Pěstování plaménku: Plamének (Clematis L.) je rod popínavých rostlin s dřevnatými stonky a barevnými květy. Ty jsou k dostání v bílé, žluté, růžové, modré a fialové barvě, ovšem k mání jsou i ty vícebarevné.

Po celé vegetační období jsou tyto rostliny skutečnou ozdobou zahrad, teras a balkonů po celé republice. A při správné péči porostou i tam, kde byste to do nich nikdy neřekli.

Jak pěstovat plamének na zahradě

Plaménky během vegetace velmi intenzivně kvetou, ale vyžadují k tomu velmi optimalizované dobré půdy (kyselost pH 6 až pH 7) a dobrou zásobu vody a minerálních látek. Nejlépe rostou na opoře a ve světlém polostínu. Jejich kořeny však nikdy nesmí být vystaveny úpalu. Nejlepší jsou jižní pozice u domu.

Foto: Pixabay

Myslete také na to, že tyto rostliny vyžadují specifické světelné podmínky. Zelená část vyžaduje maximum slunečního světla a spodní část zase poměrně silné zastínění (tohoto efektu lze dosáhnout například výsadbou nízkých trvalek v okolí plaménku).

Další požadavky plaménku

Clematis vyžaduje také vhodné podpěry, ke kterým lze šlahouny připevnit. K tomuto účelu doporučujeme nejlépe konstrukci o průměru nejvýše 2,5 cm. Rostliny v květináčích pak pod ně vysazujeme pouze s dobře vyvinutým kořenovým balem. Po celé vegetační období potřebují poměrně intenzivní minerální hnojení, s nímž je vhodné začít už po 14 dnech od výsadby. V období nedostatku vody plamének zaléváme malým množstvím vody tak, aby byla půda kolem rostliny stále vlhká.

V pozdním podzimu pak potřebují seříznutí a výšku 15 – 30 cm a v zimě také nelze zapomenout na ochranu před nízkými teplotami. Toho lze dosáhnout přikrytím rostlin kůrou nebo pilinami.

Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/poteste-se-kazdy-rok-zaplavou-kvetu-poridte-si-na-zahradu-plamenek/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/plamenek-pestovani-30000428.html, https://www.ceskestavby.cz/clanky/pestovani-plamenku-v-zahrade-jake-vybrat-a-kam-se-hodi-28067.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)