Zimolez: popínavá rostlina s nádhernými květy

Zimolez

Zimolez (Lonicera) je popínavá nebo keřovitá rostlina, kterou můžete obdivovat pro neobvyklý tvar jejích květů. Jsou trubkovité a mají zajímavé zbarvení. Podle druhu zimolezu se může zbarvení lišit. Květy mohou být bílé, krémové, citrónově žluté, růžové, oranžové a malinově červené. Zimolez používáme k pokrytí zdí, plotů či pergol. Vůně květů může nalákat mnohý hmyz – motýly a v noci i můry. Zajímavostí je, že po opylení se může barva květů mírně změnit. Z květů se tvoří červené bobule, ale nenechte se zmást! Ačkoli ptáci na nich hodují, pro lidi jsou jedovaté!

Který zimolez vybrat?

Zimolez může být v závislosti na druhu opadavý, polostálezelený nebo stálezelený. Zatímco stálezelené zimolezy mohou být krásné celý rok, ty opadavé zase nabízí krásnější květiny. Mezi stálezelené patří Lonicera nitida (také Lonicera  ligustrina či zimolez lesklý). Lonicera fragrantissima (zimolez vonný) a Lonicera x purpusii (zimolez Purpusův) jsou opadavé druhy. V zimě nesou příjemně vonící květy.

Zimolez

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

Zimolez pěstujeme ve vlhké půdě, která dobře odvádí vodu. Ideální stanoviště je v polostínu (nebo alespoň kořeny ve stínu a stonky na slunci). Poskytněte rostlině oporu, po které bude moci šplhat nahoru. Pokud je sucho, pak je dodatečně zalévejte. Na jaře se hodí přidat univerzální hnojivo. Keřovité zimolezy mohou preferovat slunná stanoviště. Opadavé zimolezy vysazujeme na konci zimy, stálezelené pak na jaře nebo na podzim.

Sázení zimolezu

Před samotným sázením je vhodné do půdy zarýt trochu dobře uzrálé organické hmoty (kompost, hnůj). Takto si zároveň připravíme půdu, takže už nebude problém vykopat díru velikosti kořenového balu rostliny a zasadit ji do stejné hloubky, jako rostla sazenice v květináči. Vhodné je použít také vrstvu organického mulče, který zabraňuje růstu plevelů a udržuje vlhkost v půdě. Navíc, jak se rozkládá, poskytuje půdě další živiny.

Řez zimolezu

Popínavý zimolez, který kvete brzy v létě, je vhodné seříznout hned po odkvětu. Zkraťte jej asi o jednu třetinu, čímž zachováte úhledný tvar. Odumírající květy neodstraňujte, budou z nich bobule. Ty popínavé zimolezy, které kvetou později v létě, je vhodné na jaře lehce seříznout. Jejich řez by neměl být příliš silný, protože tím byste mohli ohrozit výskyt květin. Keřovité zimolezy seřízneme po odkvětu na konci jara nebo v létě. Přerostlou rostlinu můžete zkrátit radikálněji koncem zimy nebo začátkem jara.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-honeysuckle/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!