Už rostou: Jak jednoduše poznat čirůvku májovku

Čirůvka májovka

Milujete houbaření a začínáte už na jaře? Pak nejspíše domů nosíte plné košíky smržů a kačenek českých. K velmi oblíbeným jarním houbám ale bezesporu patří také čirůvka májovka. Vždyť je chuťově výborná a lze ji použít na několik různých způsobů. My se podíváme na to, jak tuto houbu poznáme. Samozřejmě se zaměříme i na mnohé jiné aspekty, jež s růstem čirůvky májovky souvisejí.

Typický klobouk a lupeny

Klobouk čirůvky májovky je bílý, případně krémový. Mnohdy může mít až okrový nebo světle hnědý odstín. Co se týká jeho tvaru, ten je hrbolatý, lysý a sklenutý či zaoblený. Starší plodnice už mají klobouk plochý a mnohdy také zvlněný. Co se týká průměru klobouku, ten se pohybuje mezi 3 až 15 cm. Povrch klobouku může být mírně slizký. A spodní část klobouku? Je tvořena nízkými 5 až 9 mm měřícími lupeny, jež jsou husté a tenké. Barvu mají bělavou, později krémovou a nakonec nahnědlou.

Čirůvka májovkaČirůvka májovka: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Několik dalších znaků

Houba se vyznačuje kratším, ale mohutnějším třeněm. Jeho délka činí 40 až 80 mm a tloušťka 15 až 40 mm. Zpočátku má třeň břichatý tvar, později je tenký. Barevně je na tom podobně jako lupeny. Dužnina je poměrně tvrdá s tím, že ve stáří houby měkne. Chuť má vcelku moučnatý charakter. Jinak má houba bílý výtrusný prach.  

Domovinou čirůvky májovky jsou houby a stráně

Výskyt čirůvky májovky je poměrně charakteristický. Roste na loukách a stráních. Jinak se s ní setkáme také v sadech a na okrajích lesů. Často roste ve větších skupinách, kruzích či pruzích. Ideální jsou pro čirůvku májovku půdy bohaté na humus a vápník.

Čirůvka májovkaČirůvka májovka: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Typická doba růstu

Jde o charakteristicky jarní houbu. Roste totiž od dubna jen po červen. V létě a na podzim už se s ní fakticky nesetkáme.

Pozor na záměnu hub

Vyloučit záměnu čirůvky májovky za nějakou jinou houbu nelze. Pozor je třeba dát zejména na jedovatou vláknící začervenalou (Patouillardovou). Mladší plodnice houby jsou sice bělavé, ale po doteku houba červená. Lupeny starší houby jsou hnědé a voní moučně. Pozor je třeba dát i na záměnu se závojenkou olovovou. Její lupeny mají ale růžovou barvu a třeň je hodně baňatý. Závojenka roste také zpravidla později v červenci až srpnu spíše po duby.

Vláknice začervenaláVláknice načervenalá: Foto Andreas Kunze: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2010-04-27_Inocybe_erubescens.jpg

Závojenka olovová

Závojenka olovová: Foto Archenzo: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Entoloma_Sinuatum_1.JPG

Zdroje info: ohoubach.cz, jaktak.cz, spektrumzdravi.cz

Čirůvka májovka: Náhledové foto se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.