Zimní zahrada: Co dělat, abyste se z ní těšili dlouhé roky

Zimní zahrada

Sluníčko sice příjemně hřeje, ale nemá takovou sílu, aby prohřálo chladné dny zimních měsíců. I tak si ho však můžete vychutnat, aniž byste se museli obávat prostydnutí. Tedy pokud vlastníte dům, nebo alespoň prosklený balkon. Pěstovat květiny nebo se jen „slunit“ při nízkých teplotách totiž můžete v zimní zahradě. A o jejím využití se dnes pobavíme.

Vytvořte si svůj koutek

Zimní zahrada nemusí být jen obyčejný skleník na pěstování plodin a květin, prostor lze využít i kreativně – vytvořit z něj můžete příjemnou oázu klidu nebo třeba zázemí pro sport. Postačí vám k tomu kvalitně vybrané materiály a pro pohodlné posezení vhodný zahradní nábytek. K domu či bytu tak přibude další užitný prostor, který vám přinese spoustu radosti nejen v chladnějších obdobích.

Budiž světlo (a teplo)

Základním prvkem zimní zahrady je velká prosklená plocha, kterou dovnitř pronikají sluneční paprsky s úkolem prohřát celý prostor. Aby se v něm ale teplota udržela, je zapotřebí řádné těsnění a zateplení. Zároveň by se však mělo myslet i na efektivní odvětrávání, jež se postará o to, aby se zahrada nepřehřívala a na skle se nesrážela voda. To navíc zamezí i případné tvorbě plísní. Místnost pak můžete dovybavit také ohřívačem nebo klimatizací.

Od květin až po soukromou tělocvičnu

Fantazii se meze nekladou. Je jen na vás, zda zahradu zařídíte s pohodlnými křesílky, uděláte z ní malou soukromou posilovnu, nebo ji pojmete jako opravdovou zahradu a vyzdobíte ji květinami, ovocem a zeleninou. Pokud je dostatečně velká, můžete všechny tři možnosti zkombinovat. Kouzlit se dá i s balkonem. Prostor je sice omezený, ani to však není překážkou pro vybudování útulného zákoutí nebo místa na cvičení ranní jógy.

Potěší i v létě

Nespornou výhodou zimní zahrady je, že poskytne teplotně příznivý azyl i během chladnějších dnů. Ani v létě však neztrácí využití. Prosklenou plochu můžete nechat vybudovat tak, aby se dala otevřít. Prostor tak snáze vyvětráte a v létě jej propojíte s klasickou zahradou.

Zahrádkaření si natrénujte

Možná byste zimní zahradu rádi využili spíše jako skleník na pěstování ovoce, zeleniny nebo okrasných květin, ale zatím si nejste jisti svými pěstitelskými schopnostmi. Ty můžete otestovat starostí o pokojové rostliny a bylinky za oknem. Pokud vám bylinky vyklíčí a spolu s květinami vaši péči přežijí, můžete se směle pustit do zahrádkaření ve větším měřítku třeba právě v zimní zahradě.

Radost i starost

Příjemné posezení s knížkou, chvilka na jógu nebo třeba obdivování exotických květů. To vše a mnohem víc vám může dlouhodobě poskytnout zimní zahrada. Aby však nabídla i důležité pohodlí, je nutné, aby byla zkonstruována z kvalitních materiálů, měla dobré těsnění, odvětrávání a především – aby z ní sálalo tolik potřebné teplo domova.

Zdroj obrázku: Stuart Monk / Shutterstock.com

Kateřina Houšková

Copywriter

Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.

Náhledové foto: Shutterstock

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.