Zažloutlé parapety a jak na ně: Pomůže dobře namíchaná směs zubní pasty a jedlé sody

Zažloutlé parapety a jak na ně: Pomůže dobře namíchaná směs zubní pasty a jedlé sody. Na drsném povrchu plastových parapetů se časem mohou hromadit různé skvrny a nečistoty, což má za následek nepříliš atraktivní vzhled. Mnoho lidí stráví hodiny drhnutím a čištěním parapetů, aby obnovili jejich čistotu a bělost, ale je to zcela zbytečné.

Proč plastové parapety vyžadují speciální čištění

Plastové parapety, ačkoli jsou robustní a nenáročné na údržbu, jsou náchylné k hromadění nečistot, skvrn a změně barvy. Vzhledem k jejich strukturovanému povrchu mohou být tyto nedokonalosti obzvláště nápadné a náročné na čištění. Ať už se jedná o prach, špínu nebo zažloutnutí v důsledku dlouhodobého vystavení slunečnímu záření. Není však nutné trávit hodiny laborováním nad parapety. Tajemství spočívá v jednoduchém domácím předmětu – zubní pastě.

Co budete potřebovat

Než se pustíte do čištění, ujistěte se, že máte po ruce následující položky:

  • Prostředek na nádobí: S jeho pomocí parapet předběžně vyčistíte.
  • Zubní pastu: Doporučujeme bílou zubní pastu, která není gelová.
  • Jedlá soda: Pro zvýšení čisticího účinku zubní pasty.
  • Peroxid vodíku: Působí jako přírodní bělicí prostředek.
  • Měkký hadřík nebo houbička: Vhodná k jemnému drhnutí.

Foto: Pixabay

Postup čištění krok za krokem

Pro účinné čištění a obnovu plastových parapetů postupujte podle následujících kroků:

Krok 1: Připravte parapet

Začněte předběžným vyčištěním parapetu. Naplňte umyvadlo teplou vodou a přidejte několik kapek saponátu na nádobí. Do mýdlové vody namočte měkký hadřík nebo houbičku a jemně otřete celý parapet. Pomůže to odstranit povrchové nečistoty a špínu.

Krok 2: Vytvořte čisticí pastu

V malé misce smíchejte následující ingredience:

  • 1 polévkovou lžíci bílé zubní pasty
  • 2 polévkové lžíce jedlé sody.
  • Malé množství peroxidu vodíku

Tyto ingredience míchejte, dokud nezískáte hustou, konzistentní pastu. Jedlá soda zajistí mírný abrazivní účinek, zubní pasta poslouží jako čisticí prostředek a peroxid vodíku bude působit jako přírodní bělidlo.

Krok 3: Naneste čisticí pastu

Pomocí čistého hadříku nebo houbičky naneste čisticí pastu na potřísněná nebo zabarvená místa plastového parapetu.

Krok 4: Jemně vydrhněte

Nanesenou pastou jemně krouživými pohyby drhněte potřísněná místa. Kombinace zubní pasty a jedlé sody pomůže odstranit skvrny a nečistoty, zatímco peroxid vodíku pomůže odstranit zažloutlé zabarvení.

Krok 5: Otřete a opláchněte

Po několika minutách drhnutí setřete čisticí pastu čistým vlhkým hadříkem. Hadřík často oplachujte, abyste odstranili veškeré zbytky. Pokračujte v otírání, dokud nebude parapet čistý.

 

Zdroj: https://babinet.cz/clanek-26551-babske-rady-jak-vycistit-zazloutly-plast-pomuze-praci-prasek-i-aceton.html, https://adbz.cz/hobby/jak-na-cisty-parapet/, https://bydlimeutulne.cz/efektivni-zpusoby-beleni-zazloutleho-plastu-vratte-puvodni-lesk-nejen-parapetu-u-okna/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)