Zelená voda v bazénu: Možná děláte některou z tradičních chyb

Zelená voda

Léto je v plném proudu a koupání v bazénu na vlastní zahradě určitě stojí za to. Tedy v případě, že nemusíte plavat v zelené vodě. I tato nepříjemnost se ale může stát. Prakticky vždy je ale na vině člověk, který se o bazén stará. Jaké jsou tedy hlavní příčiny zelené vody v bazénu a nač si dát pozor, aby se to nestalo i vám? To vám prozradíme v následujících řádcích. Zaměříme se i na první pomoc při zezelenání vody v zahradním bazénu.

Voda ze studny do bazénu nepatří

První často opomíjený fakt. Jestliže už se pro vodu ze studny rozhodnete, pak byste měli přesně vědět, jakou chemii a kolik jí použijete. Voda v řádu je už ošetřena chlorem, takže nějakou dobu není zapotřebí aplikovat další chemii. Chlorové tablety nebo kyslíkovou bazénovou chemii použijete až po čase.

BazénČistá voda v zahradním bazénu: Foto Radek Štěpán

Porucha na bazénové filtraci

Stojatá voda v zahradním bazénu představuje velký problém. Může se stát, že na filtraci prostě a jednoduše zapomenete. Stávat by se vám to nemělo a každý den by měla několik desítek minut fungovat. Ideální je pořídit si časovač, který bude na danou dobu filtraci pouštět.   

Zanesená filtrace

Bohužel poměrně častá chyba mnohých majitelů zahradních bazénů. Kartušovou filtraci je zapotřebí čistit takřka na denní bázi. U pískové filtrace je zapotřebí řešit čas od času proplach filtrace. Prostě se jednoduše přes písek ve filtrací protlačí větší množství vody a nečistoty se odplaví mimo bazén. Poznáte to tak, že chvíli teče špinavá voda a poté začne téct z filtrace čistá. Máte tedy hotovo. Jestliže byste filtraci neproplachovali, nepochybně by se vám nečistoty začaly vracet do bazénu a voda by zezelenala.

Proplach filtraceProplach bazénové filtrace: Foto Radek Štěpán

Nedostatečné dávkování bazénové chemie

Čas od času se stane, že prostě v bazénu chybí tableta, případně jste do něj nenasypali žádnou chemii. Stávat by se to nemělo. Pokud dáváte tabletu do skimmeru, mnohem rychleji se vypotřebuje. Ideální je dávkovač, v němž se rozpouští postupně a déle.

Nesprávné pH prostředí v bazénu

Vlivem deště, ale třeba i bazénové chemie může dojít k tomu, že se pH prostředí v bazénu změní. Mělo by se pohybovat kolem 7. Pokud je příliš kyselé, nebo naopak hodně zásadité, pak bazénová chemie přestává účinkovat. Použít musíte přípravky pH+ nebo pH-. Po testu pH, který vyjde dobře, pak můžete opět použít bazénovou chemii.  

Měření pH

Měření pH prostředí vody v bazénu: Foto Radek Štěpán

Co byste měli dělat, když už bazén zezelenal?

Změřit pH, vyrovnat ho a následně použít šokovou dávku bazénové chemie, případně rozjasňovač a vločkovač. Nečistoty by se měly shluknout a vy je pak vysajete pomocí bazénového vysavače. Ten byste mimochodem měli používat pravidelně.

Doplnit TIP: Jedno zvariat, jak také zabránit kažení vody je výroba zastřešení. Existuje několik variant od koupi hotových střech až po vlastní výrobu, která je nejtěžší, ale měla by být nejlevnější. Pokud vám na ceně záleží, můžete ušetřit na jednom z nejdražších a to jsou hliníkové profily. Podívejte se na následující odkaz na výrobu hliníkových profilůvýrobu hliníkových profilů, které vám dovezou s Asie.

Zdroje info: Autor, novinky.cz, dumazahrada.cz

Zelená voda bazénu: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.