Zaštipování rajčat: Vrchol musí pryč, je nejvyšší čas

Zaštipování rajčat

Pěstování rajčat má u nás velmi dlouhou tradici. Ostatně jedná se o rostliny, které vyrostou takřka všude a není nutné se o ně nějak extra složitě starat. Přesto se vyplatí pár zásad dodržovat. Dočkáte se jak lepší úrody, tak poněkud větších plodů. Hodně důležitá je u rajčat zálivka, nicméně zapomenout nelze ani na zaštipování. Právě na něj se zaměříme v následujících řádcích. Konkrétně upozorníme hlavně na zaštípnutí vrcholu rostliny. Nezapomeneme ani na svinování listů rajčat a jeho příčiny.

Zaštipování, nebo vyštipování? 

Tradičně se používají oba dva termíny. Existuje spousta zahradníků, kteří si je libovolně zaměňují tak, jak potřebují. Mnozí ale za vyštipování považují odštípnutí bočních výhonů a za zaštípnutí celkové zkrácení rostliny na jejím vrcholu. Fakticky je to ale jedno, jelikož obojí byste měli řešit. Zatímco vyštipování či zaštipování bočních výhonů je doménou několika měsíců od doby, kdy se na rostlině začnou objevovat, k zaštípnutí by mělo dojít až tehdy, když už je rajče vzrostlé a svou výškou může předčít i tyč. Standardně se prodávají spirálové tyče délky 1,8 metru. Pokud dosáhne rostlina této výšky, klidně se může zaštípnout.

Zaštipování rajčatZaštipování rajčat: Foto Radek Štěpán

Zaštípnutí vrcholu je rozhodně žádoucí

Určitě, vždyť jinak by na rostlině vznikaly ve výšce další plody, které už by rozhodně do konce sezony nedokázaly dozrát. Pokud rostlinu zaštípneme, dáme sílu ostatním plodům, které jsou na rostlině níže. Všechny živiny a potřebné látky půjdou právě do nich. Zaštípnutí je velmi jednoduché, zvládnete to i rukou, nicméně pro hezký řez můžete zahradnickými nůžkami.

Úroda rajčatLetošní úroda rajčat: Foto Radek Štěpán

Jak to, že se rajčatům svinují listy?

Důvod svinování listů rajčat je poměrně jednoduchý. Jedná se totiž o poruchu ve výživě rostlin. Pokud dochází ke svinování vrcholových listů, pak se nejspíše jedná o nedostatek vody. Rostlina se tímto způsobem brání vypařování vody z listů. Rajčata vyžadují vydatnou zálivku několikrát do týdne. Voda se musí dostat až ke kořenovému systému. Obecně se uvádí zhruba 15 litrů na rostlinu na týden.

Zdroje info: https://prima-receptar.cz/take-si-uzivate-sezonu-rajcat/

Vlastní zkušenosti autora

Zaštipování rajčat: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.