Zásady pěstování chřestu

To, že zelenina z vlastní zahrádky je vždy chutnější, než ta z obchodu, je všeobecně známé. Napadlo vás ale, že si můžete vypěstovat také vlastní chřest? Skutečně je to tak. Začátky jsou sice náročnější, ale protože se jedná o vytrvalou rostlinu, pěstování v následujících letech už bude velice snadné. Jaké jsou zásady správného pěstování chřestu? Čtěte dál!

Připravte se na čekání

První sklizně se dočkáte až za tři roky od založení „šparglovny“ (tedy záhonu s chřestem). To je důležité před samotným pěstováním vzít v potaz. Pěstování chřestu je poměrně náročné a spolu s takto dlouhým čekáním to může být demotivující. Na začátku se rozhodněte, zda vydržíte tak dlouho čekat.

Chřest

Příprava semene

Semínka namočíme 1-2 dny před samotným vysazením. Poté je zasejte do truhlíku, nebo (máte-li) do pařeniště. Zvolte vápenitou půdu, která je lehká. Ideální teplota pro klíčení je 22 °C. Po šesti týdnech je můžeme přepichovat ve sponu 7 cm (přímo do půdy až v dubnu). O sazenice se starejte celé léto a příští rok na jaře budete mít připravené jednoleté sazenice. Takové sazenice by měly mít ideální pět až šest oček.

Založení šparglovny

Vyberte místo, kam svítí přímé slunce. Toto místo by mělo být zároveň chráněné před větrem a chladem. Půda by měla být lehká a propustná. Do zeminy vykopejte příkopy hluboké okolo 40 cm. Do těchto příkopů zapracujte kompost (popřípadě hnůj). V období března až dubna do takto připravených brázd nasaďte jednoleté sazenice. Jejich krčky zahrňte zeminou do výšky 5 cm. Nyní je potřeba dva roky čekat na sklizeň.

Péče o chřest

Takto nasazený chřest hnojíme jednou za tři týdny během vegetační sezóny. Zvolte tekuté hnojivo. Vždy na jaro přidejte do půdy kompost – opravdu jím nešetřete, protože úrodná půda je základem úspěchu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!