kompost

Kompost vs. hnůj: co je lepší pro vaši zahradu

Při pěstování různých rostlin obvykle narazíte na radu: „použijte hnůj nebo kompost“. Ale pokud máte možnost použít obojí, jak vyberete, kterou z variant zvolit? Než se rozhodnete, která z možností je tou správnou pro vás, je důležité uvědomit si, jaký je mezi hnojem a kompostem rozdíl.

Hnůj

Hnůj je přímý odpad živočišného původu. K nejoblíbenějším zvířatům patří krávy, kuřata, koně či kozy. Hnůj je obecně považován za příliš „horký“, než abychom jej použili jako výsadbové médium sám o sobě. Jeho chemický obsah je příliš vysoký a některé rostliny může zabíjet, proto bychom čerstvý hnůj neměli používat přímo k rostlinám.

Kompost

Kompost je organická hmota, která se vytváří, když se v průběhu času rozpadají různé odpadní materiály. Má tmavou barvu, drobivou texturu bohatou na živiny. Vytváří se smícháním „hnědých“ (sušené listy, lepenky a papír) a „zelených“ (kuchyňský odpad) ve správném poměru a při vhodné teplotě, dokud se nevytvoří použitelný materiál. Lze zakoupit jako finální produkt NEBO si vytvořit vlastní.

Foto: Pixabay

Kdy použít hnůj?

Je nezbytné, abyste znali zdroj hnoje, který se chystáte použít. U kravského, kuřecího nebo kozího hnoje je nejlepší nechat hnůj vyzrát po dobu nejméně šest měsíců. Čerstvý hnůj z jakéhokoli zvířete není vhodným materiálem, který by se používal primárně jako výsadbové médium, protože může zabíjet vaše rostliny. Pokud chcete přidat hnůj do své zahrady, je nutné jej důkladně promíchat v půdě.

Kompost vs. hnůj

Je chytré upravit půdu, kterou používáte tak, abyste měli co největší prospěch z rostlin, které do ní zasadíte. Pokud bude mít půda nejvyšší možnou výživnou hodnotu, dočkáte se nejlepších výsledků. A je úžasné, že jsme schopni využít materiály, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Vytvářet bohatý kompost je téměř jako magie! Kompost lze použít pro jeho neagresivní povahu téměř kdykoli.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

5 komentářů

 1. Karel Odpovědět

  Myslím že člověk co psal tento článek nemá páru o zahradě. Třeba věta „Pokud chcete přidat hnůj do své zahrady, je nutné jej důkladně promíchat v půdě.“

  1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den, můžete prosím upřesnit v čem je věta nesmyslná? Píšu o tom, že se nehodí pro rostliny před výsadbou a přidáním hnoje přímo k rostlinám (mladým) může být skutečně pro tyto osudné.

   1. Jana Drcmanová Odpovědět

    Věta je nesmyslná celá, stejně jako celý článek. Jediné pozitivum je stručnost, která je ovšem na úkor smysluplnosti sdělení.
    Hnůj se nepřidává do zahrady, ale do půdy a to rozdílně pro různé rostliny. Používá se pouze ten odleželý a i způsob uložení hnoje má svá pravidla. Hnůj se v půdě nepromíchává. Hnůj se zarývá, zaorává a to na podzim. Na jaře pak můžete záhon projet kultivátorem.
    K dalším perlám článku patří:
    -„K nejoblíbenějším zvířatům patří…“ K nejoblíbenějším zvířatům patří psi a kočky. Nejpoužívanější hnůj je kravský, drůbeží, atd.
    -„Čerstvý hnůj z jakéhokoli zvířete…“ Hnůj není ze zvířete. Hnůj je ze ztrávené potravy býložravců nebo drůbeže – tedy „od“, když už.
    – kompost nemá drobivou texturu ale strukturu.
    Běžný bělený papír do kompostu nepatří. Snad jen ty lepenky.
    Sušené listy do kompostu nikdo nedává. Do kompostu se dává suché listí.
    V kompostu se nerozpadají různé odpadní materiály. Valná většina odpadních materiálů a to i kuchyňských do kompostu nepatří. Správný kompost je promyšlené vrstvení kompostovatelných hmot, kde kuchyňský odpad je jen dílčí část.
    Pokud bude mít půda nejvyšší možnou výživovou hodnotu, některé plodiny v ní nevypěstujete. Slyšela jste o pěstování rostlin v první, druhé a třetí trati?
    Použití podmiňovacího způsobu v odstavci o hnoji je zcela mimo mísu.
    Mezi drůbežím a kravským hnojem je tak velký rozdíl, že by to chtělo samostatný článek.
    Uleželý hnůj se hodí pro rostliny před výsadbou. Při sázení stromů se na dno jámy dává hnůj.
    Do drážky pod rajčata sedává hnůj, pod tykvovité rostliny se dává hnůj. Vždy uleželý a překrytý vrstvou kompostu smíchaného s hlínou nebo pískem.
    Tož tak.

 2. Milan Odpovědět

  článek by měl poučit a ne být prakticky o ničem . Zajímalo by mne jak dlouho zahradničíte a co pěstujete .

 3. Tydyt Odpovědět

  …nezbytnou součástí kompostu je dřevitá hmota, která by měla převládat… z listí, lepenky a trávy kompost nevytvoříte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *