Kompost vs. hnůj: co je lepší pro vaši zahradu

Při pěstování různých rostlin obvykle narazíte na radu: „použijte hnůj nebo kompost“. Ale pokud máte možnost použít obojí, jak vyberete, kterou z variant zvolit? Než se rozhodnete, která z možností je tou správnou pro vás, je důležité uvědomit si, jaký je mezi hnojem a kompostem rozdíl.

Hnůj

Hnůj je přímý odpad živočišného původu. K nejoblíbenějším zvířatům patří krávy, kuřata, koně či kozy. Hnůj je obecně považován za příliš „horký“, než abychom jej použili jako výsadbové médium sám o sobě. Jeho chemický obsah je příliš vysoký a některé rostliny může zabíjet, proto bychom čerstvý hnůj neměli používat přímo k rostlinám.

Kompost

Kompost je organická hmota, která se vytváří, když se v průběhu času rozpadají různé odpadní materiály. Má tmavou barvu, drobivou texturu bohatou na živiny. Vytváří se smícháním „hnědých“ (sušené listy, lepenky a papír) a „zelených“ (kuchyňský odpad) ve správném poměru a při vhodné teplotě, dokud se nevytvoří použitelný materiál. Lze zakoupit jako finální produkt NEBO si vytvořit vlastní.

Foto: Pixabay

Kdy použít hnůj?

Je nezbytné, abyste znali zdroj hnoje, který se chystáte použít. U kravského, kuřecího nebo kozího hnoje je nejlepší nechat hnůj vyzrát po dobu nejméně šest měsíců. Čerstvý hnůj z jakéhokoli zvířete není vhodným materiálem, který by se používal primárně jako výsadbové médium, protože může zabíjet vaše rostliny. Pokud chcete přidat hnůj do své zahrady, je nutné jej důkladně promíchat v půdě.

Kompost vs. hnůj

Je chytré upravit půdu, kterou používáte tak, abyste měli co největší prospěch z rostlin, které do ní zasadíte. Pokud bude mít půda nejvyšší možnou výživnou hodnotu, dočkáte se nejlepších výsledků. A je úžasné, že jsme schopni využít materiály, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Vytvářet bohatý kompost je téměř jako magie! Kompost lze použít pro jeho neagresivní povahu téměř kdykoli.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!