houby – bedla

Jaké houby najdete v přírodě v listopadu

Věděli jste, že na houby můžete vyrazit i v listopadu, kdy už je opravdu pořádná zima? Mykologové tvrdí, že i v listopadu houby rostou. Nečekejte ale stejné druhy, které můžete vidět časně na podzim nebo v létě. V tomto článku vás seznámíme s houbami, které si ještě stále můžete nasbírat a připravit si z nich spousty lahodných pokrmů. Některé z těchto hub jistě znáte, jiné vám mohou rozšířit obzory.

Čirůvka fialová

Pozoruhodnou houbou je bezesporu čirůvka fialová (Lepista nuda). Tato krásná fialová houba potěší oko každého člověka, který se s ní setká. Typická je nachovou barvou. Najít ji lze jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích. Růst může klidně i do pozdního listopadu. Za syrova je mírně jedovatá, nicméně po převaření jedovaté látky mizí.

Čirůvka fialová

Strmělky

Strmělka přehrnutá (Lepista flaccida) i strmělka kyjonohá (Clitocybe clavipes) jsou dva druhy, které jsou k nalezení i na podzim. Tyto houby rostou pod listnatými i jehličnatými stromy. U strmělky kyjonohé se uvádí, že je to nejedlá houba, obzvláště v kombinaci s alkoholem prý může vyvolat otravu. Také strmělka přehrnutá, která byla dříve považována za jedlou, je nyní označována dokonce za mírně jedovatou.

Bedla

Pod názvem bedla se skrývá mnoho druhů jedlých hub. Patří sem bedla červenající (Chlorophyllum rachodes), bedla Konradova (Macrolepiota konradii), bedla šedohnědá (Chlorophyllum olivieri), bedla vyniklá (Macrolepiota prominens), bedla zardělá (Leucoagaricus leucothites) a nakonec bedla vysoká (Macrolepiota procera). Avšak pozor na bedlu žlutavou (Lepiota magnispora), ta je nejedlá. Poznáte ji podle toho, že její klobouček má nahoře jakoby žlutavou skvrnu.

Bedla vysoká

Helmovka

Tak na tuto houbu pozor. Existuje jich velké množství druhů, z nichž některé jsou nejedlé (helmovka louhová a mléčná, rýhonová či šafránová), jiné jsou přímo jedovaté (helmovka narůžovělá, ředkvičková či ředkvičková bílá – ta je dokonce vzácná a zákonem chráněná). Mezi helmovkami najdeme také jedlý druh – helmovka tuhonohá (Mycena galericulata) je jedlá a chutná houba.

Holubinky

Holubinky jsou jedny z nejlépe rozeznatelných druhů hub, protože se pyšní hladkými kloboučky. Existuje jich velké množství druhů, z nichž převážná většina je jedlá, a dokonce zdraví prospěšná. Můžeme je najít s typicky narůžovělými kloboučky, ale například holubinka trávozelená má klobouček zelený, holubinka namodralá zelená je také zbarvena do zelena či holubinka namodralá je, jak už název napovídá, tak trochu do modra.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

18 komentářů

 1. Houbařka Odpovědět

  Tak si to paní Hlaváčová po sobě přečtěte! Je čirůvka fialová jedlá, nebo nejedlá? Já to vím, ale mnozí, kdo váš článek čtou s nadějí, že se něco dozvědí, budou tápat.

 2. David Odpovědět

  Paní Hlaváčová, nic ve zlém, ale tohle jste vskutku splodila sama ? Čirůvka fialová je podle Vás jednou jedlá, podruhé nejedlá, takže, pro Vaši informaci, je skutečně jedlá a navíc velice dobrá. Stejně tak jsem v životě neslyšel o čirůvce mlžence, ale jen a pouze o strmělce mlžence. Dál jsem již raději nečetl.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   je samozřejmě jedlá, věta se tam dostala nedopatřením kvůli mně, jak jsem procházel text.
   Omluva všem čtenářům. Text se tam dostal nevím odkud s fotografií, kterou jsou do článku dodatečně vkládal.
   Vše napraveno.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za připomínku. Nyní, když už jste pourážel autorku článku, byste mohl napsat věcnou kritiku. Jsou-li v článku nepřesnosti nebo omyly, rád je opravím.
   Děkuji, mějte se hezky!

   1. Robert Hanzlík Odpovědět

    Lituji, nejde o urážky, jen o konstatování faktů. Namísto pokusů o novinařinu doporučuji to prostě zabalit a zkusit jinou formu obživy. Zvažuji podání trestního oznámení, neboť obsah článku je víc než nebezpečný a informace zde uvedené jsou více než zavádějící. Už jen tvrzení, že nějaký „druh“ má více poddruhů svědčí o totálním nepochopení botanického členění, což za mého mládí bývala látka přírodovědy na základní škole. Tvrzení, že všechny „poddruhy“, což se dá vyložit jako všechny druhy zmíněného rodu jsou jedlé, to nelze ani myslet vážně. Stačí se podívat na poznatky z nedávné doby o čirůvce zelánce, čirůvce zemní a jejích přibuzných, nebo třeba popatřit na čirůvku mýdlovou. Je snad libo jedovatého zástupce ze starších atlasů? Tak se podívejte třeba na čirůvku tygrovanou. Takže opakuji, raději to smažte, než někomu ublížíte a překvapivě se následky snesou na vaši hlavu.

    1. Radek Štěpán Odpovědět

     Moc děkuji za věcnou připomínku.
     Text jsem přepracoval. Rozhodně bych nerad někoho uváděl v omyl. Jsme hobby magazín a omyly se prostě dějí. Ostatně i proto mám na webu doložku ve spodní části: Viz Naše zahrada je hobby magazín a žádné rady nemají právní charakter.
     I proto jsem vždy ochoten ihned reagovat a případné nesmysly smazat. Zároveň jsem rád, že jsem narazil na odborníka, který je schopen případné omyly ihned odhalit.
     Snad už je vše v pořádku.
     Mějte se hezky!

     1. Robert Hanzlik

      Přepracování nepomůže, viz i tvrzení o bedle zahradní, dvě poněkud protichůdná tvrzení u helmovek … Opravdu nechci text rozebírat slovo za slovem, ale bylo by to třeba. Příště raději podobné texty alespoň s někým konzultuje.

 3. Lenka K Odpovědět

  Souhlasím s Robertem Hanzlíkem, článek je neužitečný až škodlivý. Když jste hobby magazín, nepouštějte se do článků o houbách, nebo požádejte odborníka, mykologa. To si můžu dát dohromady informace z internetu a sepsat návod na elektrinstalaci v novostavbě a doufat, že to nikoho nezabije.

 4. Zdenek Odpovědět

  Bohužel na tomto webu nejde o první článek o houbách, který je nepřesný, zavádějící až nebezpečný. Opravdu by bylo lepší věnovat se jen tomu, čemu 100% rozumíte. Chcete-li mít na svých stránkách články o houbách, bude nejlepší se domluvit s mykologem, ať je napíše. Pane Štěpánku, paní Hlaváčová ani Vy jimi nejste, tak proč se do toho pouštíte ? To, že se nazvete hobby magazínem, Vám ještě nedává právo publikovat nesmysly.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za komentář. Ano, vše je v jednání. Článek se zkrátka příliš nepovedl, opravil jsem, co se dalo.
   Nemyslím si, že by jeden článek měl odsoudit všechnu další práci. Ne vždy se vše vydaří tak, jak bychom chtěli.
   Jinak se jmenuji Štěpán.
   Děkuji za pochopení, mějte se hezky!

 5. Zdenek Odpovědět

  Pane Štěpáne, na začátek se omlouvám za chybu ve jméně. Ano, dělat chyby je lidské a ty nekritizuji. Dokonce nekritizuji ani samotný článek. Ale není první, těch článků o houbách jsem zde přečetl několik (pokud si pamatuji, autorem jste přímo Vy) a vždy jsem si říkal, proč jsem na to klikal, proč jsem tomu věnoval svůj čas ? Dnes poprvé mi to nedalo a napsal komentář. Co kritizuji, je tendence psát povrchní, nepřesné, neověřené informace – bohužel trend dnešní doby. U kvalitního média by se to stávat nemělo. Pokud budete pokračovat v psaní se stejnou novinářskou (ne)zodpovědností, stane se z Vašeho webu jen další informační balast. Přeji Vám, aby se tento web nestal další zbytečností na síti a lidé si jej rádi ku prospěchu přečetli.

 6. Aster Odpovědět

  Tak vidím, že můj děda měl pravdu, když hlásal „gaďory nesbírat!“ A to byl houbař dobrý, ale když si nebyl jistý, nechal potvoru raději v lese…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *