Jaké houby najdete v přírodě v listopadu

Věděli jste, že na houby můžete vyrazit i v listopadu, kdy už je opravdu pořádná zima? Mykologové tvrdí, že i v listopadu houby rostou. Nečekejte ale stejné druhy, které můžete vidět časně na podzim nebo v létě. V tomto článku vás seznámíme s houbami, které si ještě stále můžete nasbírat a připravit si z nich spousty lahodných pokrmů. Některé z těchto hub jistě znáte, jiné vám mohou rozšířit obzory.

Čirůvka fialová

Pozoruhodnou houbou je bezesporu čirůvka fialová (Lepista nuda). Tato krásná fialová houba potěší oko každého člověka, který se s ní setká. Typická je nachovou barvou. Najít ji lze jak v listnatých, tak i jehličnatých lesích. Růst může klidně i do pozdního listopadu. Za syrova je mírně jedovatá, nicméně po převaření jedovaté látky mizí.

Čirůvka fialová

Foto: Pixabay

Strmělky

Strmělka přehrnutá (Lepista flaccida) i strmělka kyjonohá (Clitocybe clavipes) jsou dva druhy, které jsou k nalezení i na podzim. Tyto houby rostou pod listnatými i jehličnatými stromy. U strmělky kyjonohé se uvádí, že je to nejedlá houba, obzvláště v kombinaci s alkoholem prý může vyvolat otravu. Také strmělka přehrnutá, která byla dříve považována za jedlou, je nyní označována dokonce za mírně jedovatou.

Bedla

Pod názvem bedla se skrývá mnoho druhů jedlých hub. Patří sem bedla červenající (Chlorophyllum rachodes), bedla Konradova (Macrolepiota konradii), bedla šedohnědá (Chlorophyllum olivieri), bedla vyniklá (Macrolepiota prominens), bedla zardělá (Leucoagaricus leucothites) a nakonec bedla vysoká (Macrolepiota procera). Avšak pozor na bedlu žlutavou (Lepiota magnispora), ta je nejedlá. Poznáte ji podle toho, že její klobouček má nahoře jakoby žlutavou skvrnu.

Bedla vysoká

Foto: Pixabay

Helmovka

Tak na tuto houbu pozor. Existuje jich velké množství druhů, z nichž některé jsou nejedlé (helmovka louhová a mléčná, rýhonová či šafránová), jiné jsou přímo jedovaté (helmovka narůžovělá, ředkvičková či ředkvičková bílá – ta je dokonce vzácná a zákonem chráněná). Mezi helmovkami najdeme také jedlý druh – helmovka tuhonohá (Mycena galericulata) je jedlá a chutná houba.

Foto: Pixabay

Holubinky

Holubinky jsou jedny z nejlépe rozeznatelných druhů hub, protože se pyšní hladkými kloboučky. Existuje jich velké množství druhů, z nichž převážná většina je jedlá, a dokonce zdraví prospěšná. Můžeme je najít s typicky narůžovělými kloboučky, ale například holubinka trávozelená má klobouček zelený, holubinka namodralá zelená je také zbarvena do zelena či holubinka namodralá je, jak už název napovídá, tak trochu do modra.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!